Slovenský parlament zamítl návrh zákona o odškodnění protiprávně sterilizovaných žen. Opozice hlasovala pro, vládnoucí koalice se zdržela
Národní rada Slovenské republiky nepostoupila do druhého čtení návrh zákona o odškodnění žen sterilizovaných v rozporu se zákonem. Odškodnění žen, které podstoupily sterilizaci, je v nedohlednu. Iniciativa z minulého volebního období na odškodnění žen sterilizovaných v rozporu se zákonem nebyla úspěšná.
Na konci volebního období bylo předložení návrhu zákona zastaveno předčasným přerušením činnosti parlamentu v červnu 2023. Ministerstvo spravedlnosti pod vedením úřednické ministryně Jany Dubovcové (v letech 2012-2017 zastávala funkci veřejné ochránkyně práv) nicméně v přípravě zákona pokračovalo. Legislativní záměr zákona tak zůstal na stole ministerstva spravedlnosti pro současnou vládu, což nicméně dává určitou naději.
Opoziční poslanec Peter Pollák, který se touto problematikou zabýval i v minulém volebním období, využil své poslanecké iniciativy a koncem loňského roku spolu s kolegy z hnutí Slovensko (dříve OĽANO) Anežkou Škopovou, Lukášem Bužem a Viliamem Tankem předložil parlamentu návrh zákona o odškodnění.
Návrh předpokládal odškodnění ve výši 10 tisíc Eur (cca 250 tisíc korun). Ženy by o odškodnění žádaly na základě žádosti podané na ministerstvo zdravotnictví, přičemž ve sporných případech by rozhodovala komise. Národní rada návrh projednala na začátku února a koncem února o něm hlasovala. Návrh neprošel druhým čtením, ale téměř celá opozice hlasovala pro. Koalice se zdržela hlasování.
Lze doufat, že koalice vezme legislativní záměr ministerstva spravedlnosti na vědomí a předloží návrh zákona jako vládní návrh.
V letech 1966 – 1990 bylo jedním z opatření zaměřených na chudé romské komunity snížení počtu obyvatel sterilizací žen. Díky zaměření na ženy byly ročně provedeny stovky zákroků. Podle statistických ročenek vydávaných tehdejším Ministerstvem sociálních věcí a zdravotnictví Slovenské socialistické republiky bylo v roce 1987 ze zdravotních důvodů sterilizováno 1 823 romských žen a v roce 1988 1 625 žen.
Sterilizace byly prováděny zdánlivě dobrovolně, ve skutečnosti byly podmíněny vyplácením sociálních dávek nebo pod pohrůžkami, že rodiny přijdou o bydlení, budou jim odebrány děti nebo je jinak zastrašovali. V letech 1990-2004 se již sociální dávky za tento zákrok nevyplácely, ale sterilizace se prováděly bez řádného pochopení podstaty zákroku při komplikovanějších porodech. Slovenské soudy, stejně jako Evropský soud pro lidská práva, daly ženám za pravdu, že při zákrocích často chyběl informovaný souhlas pacientky, který měl zákroku předcházet.
V České republice platí od roku 2021 “Zákon o poskytnutí jednorázové peněžní částky osobám, které byly sterilizovány v rozporu se zákonem”. O odškodnění již požádalo přes 1500 obětí. Zhruba třetina již získala odškodnění ve výši 300 tisíc korun.
Slovensko si bude muset na nápravu počkat a bude muset čelit jak výtkám poškozených žen, tak kritice mezinárodních organizací včetně řady výborů OSN.