Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.
Asistentů je v současnosti 261 a spolu s 26 koordinátory pracují v 271 lokalitách. Osm z nich navíc působí v pěti spolupracujících nemocnicích. “Rozsáhlá síť zaměstnanců v terénu spolupracuje s 852 poskytovateli zdravotní péče včetně specialistů. Svými činnostmi organizace pokrývá území, na kterém žije 139 000 obyvatel marginalizovaných romských komunit,” uvádí organizace Zdravé regiony.
Podle jejích zástupců obyvatelé marginalizovaných romských komunit zápasí se špatnými životními a materiálními podmínkami, dlouhodobým sociálním vyloučením, mezigenerační chudobou, nízkou úrovní vzdělání, příjmů a dlouhodobou nezaměstnaností. To vytváří problémy nízké zdravotní gramotnosti a nízkého zdravotního uvědomění, nezdravého životního stylu a vysoké psychosociální zátěže.
Podle zprávy Institutu finanční politiky z prosince 2018 je stav zdraví těchto Romů ve srovnání s většinovou částí populace výrazně horší. Romové využívají zdravotní služby o třetinu méně než majorita a výdaje na jednotlivce jsou v průměru přibližně o třetinu nižší.
Zaměstnanci v terénu pocházejí přímo z romských komunit. Mluví jazykem komunity, znají obyvatel, jejich rodinné vazby a vztahy. “Díky této výhodě se upevňuje důvěra mezi asistenty a jejich klienty a tím se zvyšuje nejen účast obyvatel marginalizovaných romských komunit na preventivních zdravotních programech, komunikace s poskytovateli zdravotní péče, úřady, ale zároveň se zlepšují podmínky pro zdraví v komunitách,” tvrdí organizace Zdravé regiony.