Slovensko zaznamenalo v posledních dvou letech více projevů extremismu. Nenávistné projevy zaznamenala policie i v souvislosti s Romy
Na Slovensku v uplynulých dvou letech přibylo oproti předchozímu období extremistických projevů. K vystupňování napětí a prohloubení polarizace společnosti přispěla epidemie nemoci covid-19, která v zemi vypukla v roce 2020, v němž elitní složka slovenské policie zahájila o 28 procent více trestních stíhání za extremismus než v roce předchozím. Slovenské ministerstvo vnitra to uvedlo ve zprávě o monitorování extremismu. Loni pak zmíněných řízení meziročně ubylo.
Projevy intolerance zaznamenala policie v souvislosti s popíráním holokaustu, poukazováním na údajně problematické spolužití s početnou romskou menšinou, jakož i glorifikací válečného slovenského státu, který byl spojencem nacistického Německa. Výrazně oproti období před pandemií covidu-19 přibylo extremistických projevů vůči Židům. Až v polovině vyšetřovaných případů extremismu šlo o podezření z protiprávního jednání na internetu.
“Pravicová extremistická scéna na Slovensku je složena především z ultranacionalistických politických subjektů, jejichž aktivity jsou z důvodu politických ambicí dlouhodobě organizované konformně vůči zákonu. To znamená, že při své prezentaci usilují o minimální výskyt otevřených projevů extremismu,” uvedlo ministerstvo vnitra.
Přívrženci pravicového extremismu na Slovensku podle zprávy šířili po propuknutí pandemie covidu-19 také dezinformace. Konspirací a dezinformací výrazně přibylo na internetu a sociálních sítích v souvislosti s možnými příčinami pandemie, způsobu šíření koronaviru či jeho údajného využití jako biologické zbraně. Úřady rovněž zaznamenaly výzvy k občanské neposlušnosti a organizované výtržnosti s cílem úmyslně porušovat epidemické restrikce v maloobchodních řetězcích.