Slovensko mění zákony, chce více potírat projevy extremismu
Slovenské ministerstvo spravedlnosti připravilo návrh změn trestního zákona a trestního řádu, kterými chce dosáhnout účinnějšího boje proti projevům extremismu. Nově má kromě jiného o těchto trestných činech rozhodovat pouze jeden soud.
Podle předlohy bude trestná nejen podpora a propagace hnutí k potlačení práv a svobod jiných osob, ale už i samotné založení takového hnutí. V případě extremistických materiálů zase nebude potřeba prokazovat jeho spojitost s podněcováním k nenávisti či násilí.
Slovenské ministerstvo také navrhlo zařadit mezi trestné činy delikt apartheidu, tedy snahy o zachování útlaku a nadvlády jedné rasové skupiny nad jinou.
Po schválení návrhu bude trestné činy extremismu na prvním stupni projednávat místo okresních soudů pouze Specializovaný trestný soud. Ten se na Slovensku v současnosti zabývá kromě jiného nejvážnějšími kriminálními případy.
Na začátku července vstoupí na Slovensku v platnost zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, který se bude vztahovat i na trestné činy extremismu. Postavení právnických osob mají na Slovensku také politické strany a hnutí.
Zastavit nárůst extremismu na Slovensku si dala za cíl současná koaliční vláda premiéra Roberta Fica po březnových volbách, ve kterých uspěla i krajní pravice.
Loni soudy na pětimilionovém Slovensku potrestaly za extremistické trestné činy podle platného zákona tři desítky osob. To je o zhruba polovinu méně obžalovaných než v předchozím roce.