Slovenská vláda se omluvila za protiprávní sterilizace žen v minulosti. Musí následovat odškodnění, říká právnička
Slovenská vláda se omluvila za protiprávní sterilizace žen. Příslušné usnesení schválil kabinet premiéra Eduarda Hegera. Slovensko na rozdíl od Česka zatím nepřijalo zákon o odškodnění žen, často z romské menšiny, které byly sterilizovány v období komunistického Československa, ale také v pozdějších letech.
Slovenská vláda nyní v prohlášení napsala, že se omlouvá za sterilizace žen v rozporu s právem a že odsuzuje porušování jejich lidských práv.
“Praktiky předchozího režimu v letech 1966 až 1989 související s reprodukčním chováním žen ze sociálně znevýhodněného prostředí hodnotí vláda jako nepřípustné. Vláda odsuzuje vykonávání sterilizací jako prostředku k regulaci porodnosti sociálně slabších vrstev, které se uskutečňovalo zejména na romských ženách,” stojí v doprovodném materiálu.
Hegerův kabinet za politováníhodnou označil rovněž skutečnost, že v rozporu s právem byly sterilizovány zejména romské ženy ještě také v letech 1990 až 2004, tedy i v období samostatného Slovenska. Bratislava v souvislosti se sterilizacemi Romek prohrála několik sporů u Evropského soudu pro lidská práva, který poškozeným přiznal i odškodné. Šlo o případy, kdy lékaři například nezískali k zákroku potřebný souhlas nebo žena nechápala jeho následky.
„Dobře, že nám vláda řekla – promiňte. Já sama jsem si musela adoptovat dvě děti. Neboť jsem měla jen jedno a muž chtěl další dítě, které jsem mu já neuměla dát. Poté, co mě násilím sterilizovali. Nyní je důležité, aby nás také odškodnili. I když žádné peníze nám nevynahradí to, že nám zničily život,” uvedla v reakci na omluvu jedna z protiprávně sterilizovaných žen.
“Po omluvě vlády musí následovat i druhý nezbytný krok, a sice přijetí zákona, který umožní odškodnit všechny poškozené ženy. Faktem je, že jakákoli náhrada škody nikdy nenapraví utrpení, které nezákonné sterilizace poškozeným ženám způsobily, toto utrpení může jen trochu zmírnit. Násilné sterilizace romských žen se na Slovensku celá desetiletí beztrestně prováděly. Je opravdu nejvyšší čas, aby se Slovensko jednou provždy s touto hanebnou kapitolou své historie náležitě vypořádalo,“ uvedla právnička Vanda Durbáková.
“To, čeho byl schopen předchozí režim ve vztahu k romským ženám, je nepřípustné. Regulování populace jakékoli menšiny nebo skupiny je srovnatelné s metodami nacistických režimů a je hrubým zásahem do lidských práv a osobní integrity každého člověka. Je nadmíru zarážející, že k těmto praktikám docházelo i v letech 1990 – 2004,” uvedla zmocněnkyně slovenské vlády pro romskou komunitu Andrea Bučková.
“Jsem velmi ráda, že vláda tyto sterilizace odsoudila, a že se omluvila ženám, které je podstoupily. Na řadě je však další krok a to jejich odškodnění. Věřím, že i k tomu brzy dojde, podobně jako v České republice, kde ženám sterilizovaným v rozporu s právem bylo přiznáno jednorázové odškodné,” dodala.
Debata o přípravě odškodňovacího zákona na Slovensku začala už dříve. Předseda parlamentního výboru pro lidská práva a národní menšiny Peter Pollák v létě odhadl, že odškodněno za protiprávní sterilizace by mohlo být kolem 200 žen.