Šest organizací hromadně žaluje Francii za policejní kontroly podle vzhledu. Policie se prý zaměřuje na černochy a lidi arabského původu
Šest organizací, včetně Amnesty International a Human Rights Watch, podalo hromadnou žalobu na francouzský stát kvůli policejním kontrolám na základě vzhledu kontrolovaného, které považují za systémově diskriminační. Nevládní organizace tvrdí, že francouzská policie se zaměřuje na černochy a lidi arabského původu při výběru, koho zastavit a zkontrolovat. Ve Francii se jedná o bezprecedentní právní krok proti policii, uvedla agentura AFP.
Stejné organizace na ochranu lidských práv v lednu stát vyzvaly ke “strukturálním reformám” a “přijetí konkrétních opatření” k řešení problému kontrol, které se podle nich zaměřují na menšiny. Po vypršení lhůty pro zahájení jednání, kterou asociace státu daly, přišla na řadu hromadná žaloba. Složka o 265 stranách předložená soudu obsahuje právní argumenty, předchozí verdikty i svědectví policistů, že kontroly lidí jiné než bílé barvy pleti jsou záměrně častější, uvádí list Le Monde.
Žaloba nežádá finanční kompenzace, ale celkovou změnu systému. Organizace volají po úpravě trestního řádu s cílem “výslovně zakázat diskriminaci při kontrolách totožnosti” nebo vydávat “všem kontrolovaným osobám potvrzení o provedené kontrole”, což by podle nich umožnilo vznik statistik a zajistilo konkrétní data pro vyhodnocení četnosti policejních kontrol zástupců menšin.
Žalobou se bude zabývat Státní rada, která působí jako poradní orgán výkonné moci a nejvyšší soud pro správní záležitosti. Jak bude spor pokračovat zatím podle francouzských médií není jasné, protože pro něj neexistuje žádný precedens. Možnost hromadné žaloby na stát, která ho má přimět ukončit jistou činnost nebo napravit nedostatky, je součástí francouzského právního systému teprve od roku 2016.
Hlavní právník žaloby Antoine Lyon-Caen řekl, že se může soud státu zeptat, jaké kroky hodlá podniknout, a vyhodnotit, zda jsou dostačující. “Může ale taký výrazně zasáhnout a jasně stanovit další vývoj a říct, že věci se musí změnit tak a tak,” uvedl Lyon-Caen. Dosavadní nečinnost vlády označil za “ponižující” pro oběti takzvaného rasového profilování.