Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

Série #me.Rom o Romech v USA: „V roce 1988 mě pustili i s dětmi za manželem do Washingtonu a pak už jsme se nevrátili,“ říká producentka a operní pěvkyně Helena Šafářová

21. května 2024
Čtení na 3 minuty
„Manžel odjel legálně do Spojených států na studijní stáž do National Institute of Health. Mě tehdy nepustili, mohla jsem tam jen sama bez dětí. A v roce 1988 mě pustili i s dětmi na návštěvu, takže jsme potom odjeli a už se nevracely. Manžel kvůli tomu nemohl do Čech ani svému otci na pořeb,“ vypráví Helena Šafářová (72), která během života v USA učila diplomatické pracovníky češtinu, pracovala v bance jako manažerka a jako mezzosopranistka odzpívala několik muzikálových rolí.

Titulní fotografie: Helena Šafářová (FOTO: František Bikár)

Dětství Helena prožila na Moravě u dědečka, později začala studovat v Praze obor Kulturně výchovná práce a začala pracovat ve známé umělecké agentuře Pragokoncert. „Domlouvali jsme tam koncerty a pořady pro tehdejší československé umělce a zajišťovali smlouvy s pořadateli.”

Po odcestování a zabydlení rodiny v Marylandu nedaleko Washingtonu D.C. bylo nutné, aby si rychle našla práci, jelikož manželovy příjmy nestačily. „Manžel měl stipendium, to nebyl ani plat pro čtyři lidi, že jo, takže jsem začala pracovat taky při tom National Institute of Health. Tam jsme žili deset let a moje dvě dcery chodily do školy. Začala jsem tam učit český jazyk při State Department, to je něco jako ministerstvo vnitra,“ vzpomíná Helena Šafářová.

Téměř deset let čekali na zelenou kartu, úspěšná vědecká kariéra manžela Jiřího rodinu přesměrovala přes pracovní nabídky postupně do San Franciska, kde Helena získala práci v bance. „Začala jsem pracovat jenom u přepážky a vypracovala jsem se na pozici manažera. Byla jsem loan officer. Potom manžel dostal nabídku na univerzitě v Clevelandu, takže jsem se zapsala do Cleveland Institute of Music a začala se věnovat mnohem více zpěvu,” popisuje Helena Šafářová svou cestu do hudebního světa.

„Měla jsem soukromé hodiny už v Kalifornii, kde jsem začala studovat zpěv, ale potom, když děti byly na vysoké škole, jsem měla čas na to, abych se mohla věnovat sama sobě. Byla jsem ve čtyřech operních produkcích při Cleveland opera a v muzikálech jsem účinkovala několikrát. Začala jsem před několika lety také sama s produkcí pořadů, od roku 2015 dělám Back to Broadway, to je několik sólistů, deset až dvanáct, v podstatě zpíváme hity ze známých muzikálů,“ říká Helena Šafářová a prozrazuje, že s produkcí umění má plány na dalších deset let.

Sama přiznává, že začátky v USA nebyly jednoduché a prožila i velmi náročné chvíle. „Upřímně řečeno, v Americe jsme měli ze začátku hodně problémů a starostí, abychom tady mohli zakotvit a abychom mohli nějakým způsobem vychovávat rodinu, a nebylo to jednoduché. Někdy to bylo složité, takže jsem neměla čas sledovat, co se odehrává v ČR, protože tam už pro mě nebylo doma. Musela jsem udělat doma tady,“ vysvětluje Helena.

Dodnes se do Česka vrací za svou maminkou, sourozenci, švagrovou a přáteli, ale je si jistá, že příležitost odcestovat bylo velké štěstí. „Manžel měl práci a má práci, kterou by tam nikdy neměl. Děti vystudovaly školu, kterou by tam nikdy nevystudovaly. A já jsem tady měla možnosti sebeuplatnění, které bych tam nikdy neměla. Neumím si představit, kdybych teď byla v Praze ve svém věku, že bych byla takhle produktivní, jako jsem teď. A to ještě mám plány na dalších 10 let,“ říká energická žena.

Střídavě s manželem žije v Clevelandu a v New York City, kde bydlí i její dcera. Za nejkrásnější město stále však považuje Prahu.

Dle jejích slov v USA Romy a jejich kulturu téměř nikdo nezná a panuje tu představa, že jde o životní styl a způsob odívání. Její dcera Petra Gelbart se ale přesto velmi aktivně a dlouhodobě věnuje romským tématům v Evropě. „Ona to v podstatě studuje. Seznámila se s tím, že je napůl Romka, a má pocit, že má určitou povinnost vůči svým romským členům rodiny anebo ostatním Romům. Že musí něco přinést, protože má vzdělání, které jí umožňuje víc než Romům, kteří nemají vzdělání, protože nemají to štěstí, aby mohli vystudovat třeba v Americe na Harvardu, jako měla ona. Je dobře, že to dělá, je dobře, že ji to baví a má na to čas a že to je v podstatě její životní poslání,“ přibližuje další rodinné osudy Helena Šafářová.

Další díly #me.Rom aneb Romové v USA

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon