Rusko pokračuje v tažení proti lidskoprávním organizacím, zakázalo Amnesty International. Nezastaví nás, budeme dál sledovat porušování práv

Ruská generální prokuratura dnes prakticky zakázala činnost lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), kterou označila za nežádoucí, informovaly tiskové agentury Reuters a AFP. Moskva v době více než tři roky trvající ruské agrese proti Ukrajině tvrdě postupuje proti zahraničním nevládním organizacím, které se stejně jako AI kriticky vyjadřují o počínání režimu prezidenta Vladimira Putina. Šéfka AI Agnès Callamardová již v reakci uvedla, že organizace bude navzdory rozhodnutí ruské prokuratury pokračovat ve své práci a dále poukazovat na porušování lidských práv v Rusku i mimo něj.
“Londýnské sídlo Amnesty je centrem příprav světových rusofobních projektů financovaných komplici režimu v Kyjevě,” uvedla podle AFP v dnešním prohlášení ruská generální prokuratura. Označení organizace za nežádoucí znamená de facto zákaz její činnosti v Rusku a lidem, kteří s ní spolupracují, hrozí trestní stíhání.
Amnesty International opakovaně kritizuje Putinův režim například za věznění vůdčích představitelů opozice. Hovoří také o válečných zločinech ruské armády při agresi proti Ukrajině. Letos mimo jiné vydala zprávu, v níž poukazovala na mučení, špatné a nelidské zacházení s ukrajinskými válečnými zajatci a civilisty uvězněnými v Rusku.
Dnešní rozhodnutí prokuratury je podle Amnesty International součástí širšího úsilí ruské vlády umlčet disent a izolovat občanskou společnost. “Zdvojnásobíme naše úsilí při poukazování na porušování lidských práv ze strany Ruska doma i v zahraničí,” uvedla podle Reuters generální tajemnice organizace Callamardová.
Ruské úřady v uplynulých měsících označily za nežádoucí například Nadaci Eltona Johna pro boj s AIDS, Nadaci Clooneyových pro spravedlnost či Carnegieho nadaci pro mezinárodní mír. Podobný osud potkal také řadu nezávislých médií. Podle jednoho z nich, zpravodajského webu Meduza, čítá seznam nežádoucích subjektů na 200 položek.