Rumunsko si připomnělo hrůzy vyhlazování Romů
Rumunsko si ve středu 2.srpna připomnělo smrt tisíců Romů za druhé světové války, zatímco přeživší vzpomínali na hrůzy holokaustu před více než 70 lety. Ministerstvo zahraničí v Bukurešti uvedlo, že mladé generace by se měly učit o “této tragické epizodě v evropských dějinách”.
Dnes otevřená výstava také připomíná osud rumunských Romů, z nichž podle ústavu Elieho Wiesela bylo 50.000 deportováno do nehostinných stepí v Podněstří a 11.000 přišlo o život. Někteří historici uvádějí ještě vyšší čísla, 19.000 až 36.000 obětí z řad rumunských Romů.
“Bylo nás asi stovka rodin. Když přišlo jaro, nezbyla z nás ani polovička,” zavzpomínal šestaosmdesátiletý Constantin Braila, který byl deportován jako třináctiletý chlapec a viděl umírat matku, sourozence a dědečka. “Všichni zemřeli v důsledku hladu, vší, špíny a nedostatku léků,” řekl.
Braila si postěžoval, že od státu žádné odškodnění nedostal. “Myslím, že vláda se o naši situaci nestará,” řekl.
Podle prohlášení rumunského ministerstva by přeživší měli těžit ze “slušných sociálních podmínek”. Prohlášení současně vyzvalo vládní úřady a nevládní organizace ke spolupráci při potírání diskriminace a etnické či rasové nesnášenlivosti.
“Připomínáme si strašlivé události. Je velmi důležité, aby lidstvo nezapomnělo, co se dělo během holokaustu,” uvedl americký velvyslanec Hans Klemm na výstavě.
V Rumunsku žije více než milion Romů. Mnoho z nich je chudých a čelí předsudkům, poznamenala agentura AP.
Památný den romského holokaustu byl stanoven na výročí povraždění téměř tří tisícovek lidí při likvidaci takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi v noci z 2. na 3. srpna roku 1944. Celkem podle odhadů během romského holokaustu přišlo o život čtvrt milionu až půl milionu lidí.