Romy odmítli obsloužit v restauraci. Po třinácti letech se u ústavního soudu dočkali odškodnění kvůli průtahům v řízení
Ústavní soud Slovenské republiky odškodnil čtyři Romy, kteří se téměř třináct let bezvýsledně domáhají nápravy za diskriminaci. Se žalobou na ochranu před diskriminací se na soud obrátili poté, co je v listopadu 2005 personál pohostinství v obci nedaleko Vranova nad Topľou odmítl obsloužit pro jejich etnický původ. Ústavní soud našel v postupu obecných soudů několik pochybení, které vedly ke zbytečným průtahům v řízení a každému z poškozených Romů přiznal odškodnění 1000 eur a náhradu nákladů řízení.
Žalobu na ochranu před diskriminací podali poškození v březnu 2006. Šlo o jednu z prvních žalob týkajících se diskriminace z důvodu etnického původu, které byly na slovenské soudy podané po přijetí antidiskriminačního zákona v roce 2004.
Poškození se domáhali nápravy za diskriminací, s níž se setkali v pohostinství v obci Čaklov.
“V ten den jsme se vraceli autem z pracovní cesty z Prešova a zastavili jsme se tam. Personál nám prostě řekl, že oni Cikány neobsluhují,” vzpomíná jeden z poškozených Romů.
Okresní soud žalobě stěžovatelů opakovaně částečně vyhověl, ale Krajský soud v Prešově jeho rozhodnutí opakovaně změnil tak, že žalobu zamítl. Rozhodnutí krajského soudu na základě podaných dovolání opakovaně zrušil Nejvyšší soud SR.
V roce 2014 Krajský soud v Prešově žalobu poškozených zamítl potřetí. Poškození proto v březnu 2014 podali dovolání. Okresní soud ve Vranově nad Topľou však více než 4 roky ve věci nekonal a dovolání nepředložil Nejvyššímu soudu SR k rozhodnutí. Celé soudní řízení ve věci trvá již téměř třináct let.
V únoru 2019 se poškození proto obrátili s ústavní stížností na Ústavní soud SR. Namítali, že nečinností obecných soudů došlo k porušení jejich práva na projednání věci bez zbytečných průtahů.
Ústavní soud našel v postupu obecných soudů několik pochybení, které soudní řízení výrazně prodloužili. Zvláště poukázal na markantní pochybení okresního soudu, který poté co mu Nejvyšší soud SR v prosinci 2014 vrátil soudní spis na doplnění, přes čtyři roky ve věci vůbec nekonal.
“Jsme rádi, že se po třinácti letech případ nějak pohnul dopředu. Ale stále čekáme na to, kdy soudy konečně rozhodnou o naší žalobě a diskriminaci ze strany majitele pohostinství. Děkujeme naší advokátce za spolupráci a trpělivost,” řekli k rozhodnutí ústavního soudu poškození.
“Rozhodnutí Ústavního soudu ukázalo, jak těžké a časově náročné je – i po patnácti letech od přijetí antidiskriminačního zákona – domoci se u nás spravedlnosti v případech diskriminace, a zvláště té rasové. Soudní řízení trvají často až neuvěřitelně dlouho. Vnímám však jako velmi důležité, že poškození i po tolika letech ve sporu pokračují a domáhají se spravedlnosti. Případy jako tento totiž umožňují odhalovat a poukazovat na nedostatky v posuzování případů diskriminace ze strany soudů a vytvářet určitý tlak směrem k postupnému zlepšení jejich rozhodovací praxe,” řekla právní zástupkyně poškozených Vanda Durbáková.
Jde v krátké době o druhé rozhodnutí ústavního soudu v obdobné věci. V březnu 2019 odškodnil za průtahy v soudním řízení Roma, který se domáhal nápravy za diskriminaci v přístupu k zaměstnání a jeho případ obecné soudy roky ignorovali.