Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romští lékaři, zdravotní sestry či zubaři zachraňují bulharské zdravotnictví a boří předsudky o romské komunitě

03. prosince 2024
Čtení na 4 minuty
Mladé Romky na kurzu neziskové organizace Trust for Social Achievement z Bulharska (FOTO: Trust for Social Achievement)
Mladé Romky na kurzu neziskové organizace Trust for Social Achievement z Bulharska (FOTO: Trust for Social Achievement)
Mnoho mladých vzdělaných lidí odchází z Bulharska do zahraničí a přehlížení Romové a Romky zaplňují místo uvolněné ve společnosti. Mladí Romové studují medicínu, farmacii či stomatologii a chystají se na práci v profesích ve zdravotnictví, které se v Bulharsku nedařilo obsadit, píše server Politico.

Skupina romských teenagerů řeší v horkém červnovém dni chemické rovnice a připravuje se tak na budoucí kariéru v profesích, po nichž bulharské zdravotnictví zoufale touží: lékaři, zdravotní sestry, zubaři a lékárníci. Tito studenti absolvují přípravný kurz na náročné přijímací zkoušky na lékařské fakulty v Bulharsku. Kurz pořádá nezisková organizace Trust for Social Achievement (TSA) se sídlem v Sofii, která pomáhá znevýhodněným komunitám. Píše Politico.

Budoucí lékaři a sestry z romské komunity přinášejí skutečnou změnu

Romové, etnická skupina tvořící zhruba desetinu bulharské populace, čelí dlouhodobé marginalizaci. Přesto mladí Romové stále častěji dosahují vyššího vzdělání a pronikají i do profesí, které byly dříve nedostupné.

Tento trend se neomezuje pouze na medicínu. Ve zdravotnictví však Romové nejenže získávají nové pracovní příležitosti, ale také pomáhají řešit vážné problémy bulharského zdravotního systému, zejména odliv mozků. Mnoho mladých odborníků totiž odchází za lepšími podmínkami do bohatších zemí.

Počet lékařů na počet obyvatel v Bulharsku převyšuje průměr Evropské unie, většina z nich však působí ve velkých městech. Podle zprávy Evropské komise navíc chybí některé specializace. Bulharsko se spolu s Lotyšskem a Řeckem řadí mezi země EU s nejnižším počtem zdravotních sester.

„Program vychovává lékaře, sestry a porodní asistentky, kteří jsou velmi potřební, zejména v menších městech. Tito lidé přinášejí skutečné změny,“ říká kardiolog ze Sofie Miroslav Angelov, absolvent předchozího ročníku tohoto programu.

TSA pomáhá romským studentům uspět na lékařských fakultách

Kariéra v medicíně byla pro většinu Romů tradičně nedosažitelná. Už od dětství se potýkali se sociální nerovností a vyloučením. Přístup do mateřských škol je omezený, a na vyšších stupních vzdělávání jsou mnozí studenti zařazováni do čistě romských tříd nebo dokonce segregovaných škol.

Díky neziskovým organizacím, jako je TSA, se situace postupně mění. V letech 2018 až 2024 pomohla tato organizace více než 120 studentům a udělila 270 stipendií, která usnadnila romským dětem přístup na zdravotnické školy.

Program v současnosti vede uznávaný neurolog Ivailo Turnev, který se romské komunitě věnuje již přes 20 let. Kromě přípravných kurzů pro studenty organizuje také školení pro zdravotnické mediátory.

„Bylo jasné, že je nezbytné vzdělávat zdravotníky přímo z romské komunity, kterou trápí vysoká dětská úmrtnost, častý výskyt chronických nemocí a špatná dostupnost zdravotní péče,“ uvedl Turnev.

Většina studentů účastnících se kurzů TSA úspěšně dokončí studium a uplatní se jako zdravotníci v předních nemocnicích v Sofii i dalších částech Bulharska. Z posledních dvou ročníků bylo 15 z 17 absolventů středních škol přijato na lékařskou fakultu.

Romští zdravotníci boří stereotypy a mění pohled na svou komunitu

Tito mladí lékaři a zdravotní sestry mění vnímání v širší společnosti i v romské komunitě. Nejenže zajišťují, aby romští pacienti dostávali důstojnou péči od odborníků, kteří rozumí jejich specifickým potřebám, ale také svým talentem a vůdčími schopnostmi boří zažité stereotypy a redefinují, co znamená být Romem v Evropě.

Pro mnoho studentů je tento program jedinou šancí, jak si splnit sen o kariéře v medicíně. „I kdybych si to mohla finančně dovolit, v mém městě nejsou žádní učitelé, kteří by mě na studium připravili,“ říká Gabriela Cocarová, která do Sofie cestuje devět hodin ze svého rodného města u Černého moře.

Někteří z absolventů programu již jako odborníci ve zdravotnictví působí. Například Angelov nyní mentoruje mladší romské studenty a věří, že program je praktickým příkladem úspěšné integrace Romů. „Tento program jasně ukazuje, že když dostanou romské děti příležitost, dokážou uspět,“ zdůrazňuje Angelov.

Diskriminace však stále představuje překážku. Navzdory úspěchům programu TSA zůstává institucionální podpora minimální.

„Stát v těchto studentech nevidí jedince s potenciálem přispět společnosti. Přitom právě teď představují nevyužitý zdroj pro naše zdravotnictví,“ říká projektová manažerka TSA Ajlin Dzhaferová.

Vzdělaní Romové se vracejí pomáhat své komunitě

Součástí programu není jen doučování biologie a chemie. Studenti se učí také romskou historii, finanční gramotnost, základy duševního zdraví a měkké dovednosti. Tento komplexní vzdělávací plán je navržen tak, aby je připravil na výzvy, kterým budou čelit během studia i své profesní dráhy. „Mentoři poskytují studentům i budoucím zdravotníkům podporu a vedení v prostředí, které k nim často není přátelské,“ vysvětluje Dzhafer.

Tím, že tito mladí lidé pokračují ve vysokoškolském studiu a pronikají do oborů, jako je medicína, si nejen plní své sny, ale také boří stereotypy týkající se Romů. „Když ke mně přijdou pacienti, nevidí ve mně Roma,“ říká Angelov. „Vnímají mě jako lékaře, který je tu, aby jim pomohl.“

Pro další generaci studentů je však ve hře mnoho. „Sním o době, kdy vysokoškolsky vzdělaný Rom nebude považován za něco výjimečného, ale za běžnou věc,“ říká Nikol Angelová, mladá romská studentka z městečka Lom na Dunaji, která po absolvování přípravného kurzu letos v září nastoupila na medicínu.

„Chci se vrátit do Lomu a pomáhat tamní romské komunitě,“ dodává. „Člověk by nikdy neměl zapomínat, odkud pochází.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon