Romové sobě: Pomáhat druhým je radost
Český a slovenský Rom založili v zahraničí malou charitativní organizaci a začali pomáhat chudým romským dětem. První pomoc přivezli do romských osad na Slovensku, další plánují.
Charitativní organizace Mariana Demetera a Stanislava Pavlova United Help in Christ vznikla vloni v září. Dnes má několik poboček ve Velké Británii a v Belgii, sbírá obnošené oblečení a dováží ho do vytipovaných míst, kde je situace Romů nejkritičtější.
Jdeme příkladem dětem
„Naší vizí je pomáhat bezmocným chudým romským dětem po celé Evropě,“ říká Marian Demeter pro server Romea.cz a dodává. „Jsme Romové, kteří se dokázali zařadit do společnosti, chodíme do práce a naše děti do školy. A tak nás napadlo, že půjdeme svým dětem příkladem a začneme podporovat naše bratry Romy, jak jen to půjde.“
Marian žije s rodinou v Belgii, kde získal občanství. Dal se dohromady se Stanislavem Pavlovem, který žije v Londýně. Nejdříve se o svůj nápad podělili se známými a s jejich pomocí začali šířit výzvy a prosby o poskytnutí nepotřebného starého šatstva. V Anglii i Belgii začali svážet darované věci v pytlech do garáží. Sbírka šatů měla velký úspěch a kromě toho začali lidé posílat i peníze do sbírky na dodávku, která by umožnila pomoc dovézt na místo určení. Pomohli dárci až z Austrálie, Nového Zélandu nebo ze Spojených států.
Pomoc osadám
„Bůh nám dal srdce, abychom pomáhali, a víru, že na světě je ještě dobro a že si lidi můžou pomáhat navzájem. Přijímáme pomoc od každého a pomůžeme každému, kdo to bude opravdu potřebovat. Víme, že my sami nemůžeme zachránit všechny, ale můžeme být nadějí a příkladem pro ostatní,“ říká Marian Demeter a dodává: „Víme, že je to jenom kapka v moři a prosíme ostatní, aby naši myšlenku šířili dál.“
Projekt pomoci Romům v nejchudších slovenských osadách se podle Mariana Demetera a Stanislava Pavlova podařil a tamní Romové byli za pomoc vděční. Marian a Stanislav, kteří jsou oba věřící evangelíci, byli podle svých slov šokováni, když na vlastní oči viděli, v jak příšerných podmínkách žijí.
Většina z nich nemá elektřinu, vodu ani pořádné přístřeší. Žijí v komunitách, které jsou izolované od ostatního světa, ale jsou zároveň izolovaní i od své vlastní kultury a tradic.
„Nechceme nikoho očerňovat, ani vládu ani ty lidi proc tak žijí. Nechceme se hádat, kde začal ten problém, a kdo za to může, my jsme křesťané, a tak chceme pomáhat, chceme pomoci ten problém řešit. Rádi bychom Romům v nejchudších osadách dali šanci překonat izolaci a zařadit se do společnosti a normálního života. Chceme jim dát víru, že je možné věci měnit,“ zdůrazňuje Marian Demeter.