Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romeo Franz: Situace Romů na Ukrajině nás šokovala. Nemohl jsem uvěřit, že v Evropě žijí Romové v takových podmínkách

11. srpna 2022
Čtení na 4 minuty
Romská osada v lese u ukrajinského Lvova (FOTO: Facebook Romeo Franze)

Situace Romů na Ukrajině je neúnosná a válka masivně zvýšila jejich vyloučení. Podmínky v osadách jsou nepřijatelné a dochází k diskriminaci Romů při distribuci dodávek pomoci v souvislosti s válečným stavem na Ukrajině. Uvedli to představitelé německých Romů a Sintů, kteří na konci července navštívili Ukrajinu.

Delegace, ve které byl federální vládní komisař proti anticiganismu Mehmet Daimaguler, spolupředseda Federálního sdružení Sintů a Romů Daniel Strauss nebo europoslanec za Stranu Zelených Romeo Franz, navštívila města Kyjev, Lvov a Užhorod. Tam se setkali s několika romskými organizacemi a zástupci ukrajinské vlády, aby získali představu o situaci ve válečné zóně.

Před začátkem války žilo na Ukrajině odhadem 400 000 Romů. Podle Daniela Strausse asi 70 procent z nich žilo v segregovaných lokalitách. “Těch 30 procent v běžných obytných oblastech často popírá svou identitu ze strachu z diskriminace,” řekl Strauss. 

Europoslanec Romeo Franz: Situace Romů na Ukrajině nás velmi znepokojila

“To, co jsme tam viděli, nás všechny šokovalo a velmi nás znepokojilo,” řekl na tiskové konferenci Romeo Franz. “Zášť vůči Romům se ve velké části ukrajinské společnosti rozvinula natolik, že nejen implicitně pokrčí rameny, ale také zcela explicitně a otevřeně označí Romy za občany druhé kategorie. Vnímání Romů jako rovnocenných spoluobčanů je spíše výjimkou než pravidlem,” doplnil pro zpravodajský server europoslanec Franz.

Delegace navštívila například romskou osadu v lese poblíž Lvova, kde žije asi 1400 Romů. Velká většina z nich jsou děti nebo mladí lidé. Není zde elektřina ani přístup ke zdravotní péči.

“Na vlastní oči jsem viděl, jaká je situace – jde o naléhavý stav nouze. Zejména pro Romy žijící v lesích bez dostatečné infrastruktury, vody, zdraví, bydlení, elektřiny. Nemohl jsem uvěřit, že v Evropě žijí Romové v takových podmínkách a viděl jsem už hodně při cestách po Evropě. Na tohle jsem nebyl připraven, situace je naléhavá,” uvedl pro Romea.cz Romeo Franz, na kterého na druhou stranu udělala velký dojem práce lidskoprávních aktivistů a nevládních organizací.

“Pracují na národní úrovni, aby zajistili, že otázka lidských práv a problémy, kterým čelí Romové na Ukrajině, budou pevně na politickém programu vlády,” dodal Franz.

Romská aktiviskka z Ukrajiny: Válka přerušila nastartovanou pomoc Romům

Podle romské lidskoprávní aktivistky Alji Jurčenkové válka přerušila rozjíždějící se pomoc Romům v osadách.

“Po letech advokační práce všech obránců romských práv na Ukrajině vláda těmto táborům věnovala pozornost a je připravena v tomto směru pracovat společně s romskou komunitou a nevládními organizacemi. Proces ale zastavila válka,” uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Jurčenková, podle které Romové nemají přístup k podpůrným programům, a proto je podporují samotné romské organizace.

“Díky organizaci Chirikli se podařilo jednorázově získat pro osadu u Lvova jídlo a hygienické pomůcky. Nyní jsme našli nadaci, která nám jídlo pro osadu poskytuje jednou měsíčně až do září. Pak doufám najdeme něco jiného,” popsala pomo Romům Jurčenková, která připouští, že taková pomoc není systémová.

“Když ale lidé nemají co jíst a pít, je těžké přemýšlet o dlouhodobých plánech. Jsme přesvědčeni, že se vrátíme ke strategickým plánům, jakmile Putin opustí naši zemi,” dodala pro Romea.cz Jurčenková s tím, že se navíc blíží zima a osady budou potřebovat ještě více pomoci.

Nepřijatelnou situaci Romů musí řešit menšina s většinou společně

Romeo Franz označil návštěvu Ukrajiny jako velmi důležitou. “Pro nikoho, kdo chce zkoumat situaci Romů na Ukrajině, není snadné získat dostatečné informace. Neexistují žádné spolehlivé vládní statistiky na toto téma ani neexistuje účinný kompetentní orgán. Chybí také dostatečná výzkumná a projektová práce ze strany státu,” uvedl Romeo Franz.

“Bludný kruh chudoby, nedostatku vyhlídek a diskriminace se z velké části točí stranou pozornosti sociálních diskurzů v médiích. Chci to změnit. Zvyšování povědomí je důležitým krokem pro změnu. Proto je každý článek, diskuse či medializace týkající se fatální situace Romů na Ukrajině naléhavá a důležitá,” řekl pro zpravodajský server Romea.cz Romeo Franz.

“Je nesmírně důležité, aby si občanská společnost, soukromý sektor a veřejné instituce uvědomily diskriminaci a prekérní situaci marginalizovaných skupin, zejména Romů. Často se stává, že lidé s romským původem, kteří prchají z Ukrajiny, zažívají v EU takové formy diskriminace a vyloučení, že se vracejí na Ukrajinu. Romové jsou nejvíce marginalizovanou skupinou v Evropské unii, ale mnozí si to neuvědomují,” dodal Franz, který připomněl, že je důležité, aby problémy Romů byly řešeny společně s Romy.

Jako příklad uvedl praxi německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko, kde je nastavena spolupráce státní smlouvou a jakmile se vyskytnou problémy, které se nějaké menšiny týkají, je to okamžitě projednáno se státním sdružením a menšinovou radou a následně společně se zúčastněným ministerstvem vypracují návrh řešení, který jde přímo na státní ministerstvo.

“Jasně se ukazuje, že problém nerovné participace a anticiganismu můžeme řešit pouze společně s většinovou společností a menšinou. Bádensko-Württembersko by v tomto ohledu mohlo být příkladem pro celou Evropu a Ukrajinu. Jsem připraven diskutovat o takové státní smlouvě s ukrajinskými představiteli, pokud potřebují pomoc,” dodal na závěr pro Romea.cz poslanec evropského parlamentu Romeo Franz.

Členové německé delegace, kteří navštívili Ukrajinu, požadují, aby ukrajinská vláda oficiálně uznala Romy jako menšinu. Ostatně na území dnešní Ukrajiny Romové a Romky žijí od 15. století.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon