Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Razie v romské osadě Moldava nad Bodvou: Policisté jsou nevinní. Krajská prokuratura souhlasí se závěrem inspekce

21. března 2016
Čtení na 2 minuty

Krajská prokuratura v Prešově zamítla stížnosti proti rozhodnutí inspekce Ministerstva vnitra Slovenské republiky, která v listopadu 2015 ve vybraných částech zastavila trestní stíhání v případě policejní razie v romské osadě v Moldavě nad Bodvou.

Podle prokuratury jsou stížnosti nepodložené a inspekce postupovala podle zákona navzdory tomu, že informace o možném policejním násilí dlouho ignorovala a trestní stíhání začala až několik měsíců po incidentu. Podle právních zástupců poškozených osob je rozhodnutí prokuratury v hrubém rozporu s mezinárodním právem.


Během policejního zásahu v červnu 2013
obsadilo osadu dvacet policejních aut, z nich vyskákalo asi 60 policistů v kuklách, kteří podle místních obyvatel vtrhli do domů, demolovali jejich zařízení a napadali obyvatele.

„Policisté šli od jednoho domu k druhému, vylamovali dveře, rozbíjeli okna, nábytek, velice agresivním způsobem útočili na jednotlivé obyvatele, aniž s nimi nějakým rozumným způsobem komunikovali. Došlo ke zraněním, někteří klienti museli vyhledat lékařské ošetření, jsou o tom lékařské zprávy,“ citoval tehdy server iDNES.cz bezprostředně po zásahu Martina Vavrinčíka z neziskovky ETP, který v osadě vede komunitní centrum.

Policejní zásah byl podle obyvatel osady odvetou za předchozí incident, při kterém měli někteří z Romů poškodit policejní automobil.

Evroské centrum pro práva Romů (ERRC), které zprostředkovává právní zastoupení poškozených, se zabývá případy 30 osob z Moldovy nad Bodvou, kterým byla během policejního zásahu způsobena škoda na zdraví a majetku. Právní zástupce vyjádřil nespokojenost s průběhem vyšetřování už v září 2014, kdy byly podané stížnosti proti nařízenému zkoumání duševního stavu svědků – poškozených znalcem a zároveň proti průtahům v jednání.

Bezplatné právní zastoupení poskytuje dvěma osobám i Poradna pro občanská a lidská práva. Ty podle svých výpovědí čelily hrubému násilí ze strany příslušníků policie během razie v osadě a i později na policejní stanici, kam byly po zadržení předvedeny. Oba poškození utrpěli zranění, se kterými se léčili několik týdnů. Vanda Durbáková, advokátka spolupracující s Poradnou, podala jménem jedné z poškozených osob trestní oznámení na podezření ze spáchání trestného činu zneužití veřejného činitele. To však inspekce zamítla.

Následné stížnosti na nezákonný postup inspekce a nezapočetí trestního stíhání odmítla okresní a krajská prokuratura. Trestní stíhání se rozeběhlo až v lednu 2014 na pokyn generální prokuratury. V listopadu 2015 inspekce stíhání ve vybraných oblastech zastavila – včetně namítaného násilí, kterému poškození čelili na policejní stanici. Proti tomuto rozhodnutí podali právní zástupci poškozených stížnost na Krajskou prokuraturu v Prešově, která stížnost usnesením ze dne 16.2. letošního roku zamítla.

„Prokurátor ve svém rozhodnutí nepochopitelně přehlíží skutečnosti, že trestní stíhání ze strany inspekce začalo až v lednu 2014 a první vyšetřovací úkony ve vztahu k mým klientům byly vykonané koncem února 2014, čili prakticky tři čtvrtě roku od samotného incidentu. Státní orgány jsou přitom podle mezinárodního práva v případech, které naznačují možné policejní nnásilí, povinné začít vyšetřovat bezodkladně tak, aby bylo možné zabezpečit co nejlepší kvalitu důkazů,“ uvedla Durbáková.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon