Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Rasistické řádění a vnitřní terorismus. Prezident Biden odsoudil střelbu v Buffalu, motivovanou „bělošskou nadřazeností“. Útočník zavraždil 10 lidí

18. května 2022
Čtení na 4 minuty
(FOTO: repro CNN)

Americký prezident Joe Biden odsoudil útok střelce v supermarketu v Buffalu, ve státě New York, který 14. května připravil o život deset lidí. Z celkových třinácti osob zasažených výstřely bylo 11 tmavé pleti.

Biden útok osmnáctiletého Paytona Gendrona označil za rasistické řádění a případ vnitřního terorismu. Odsoudil přitom myšlenku nadřazenosti lidí bílé pleti, která patrně střelce motivovala.

„To, co se tady stalo, je jasné a přímočaré: terorismus. Terorismus. Vnitřní terorismus,” prohlásil v úterý Biden při setkání s rodinami obětí, lokálními činiteli a pracovníky krizových složek. Podle prezidenta střelec zaútočil “ve službách nenávisti”, která definuje některé lidi jako “ve své podstatě méněcenné”. „Teď je ta chvíle, aby příslušníci všech ras, ze všech možných prostředí, vystoupili jako většina a aby jako Američané odsoudili myšlenku bělošské nadřazenosti,” pokračoval podle agentury AP.

Policie krveprolití vyšetřuje jako zločin motivovaný nenávistí. Podle informací deníku Washington Post se podezřelý Gendron v prosinci rozhodl zabít ty, které hanlivě označoval jako “náhradníky”. V únoru si jako cíl vybral obchod s potravinami Tops Friendly Market, který se nachází ve čtvrti, kde žijí převážně lidé s tmavou barvou pleti. V březnu se do obchodu jel podívat, aby podrobně zmapoval uličky v prodejně a její zabezpečení. Ostraha ho tehdy zastavila a ptala se na jeho opakované návštěvy v jeden den, mladík se ale vymluvil a odešel, plyne podle deníku z útočníkových zpráv.

Poté, co Gendron určil supermarket jako “oblast útoku číslo 1”, podrobně popsal další dvě místa v Buffalu jako oblasti, kde “postřílí všechny černochy”, uvádí v uniklých zprávách. Zmapoval si trasy ke každému místu, propočítal časy potřebné pro každou jednotlivou střelbu a odhadl, že celkem může smrtelně zranit více než tři desítky lidí.

Gendron zůstává ve vazbě a čelí několikanásobnému obvinění z vraždy prvního stupně. Prohlásil, že se cítí nevinný, a před soud by se měl vrátit už za dva dny. Ve vazbě je pod zvýšeným dohledem kvůli riziku, že by si mohl sáhnout na život. Policie mladíka již dříve prověřovala v souvislosti s jinými výhrůžkami.

Podle Bidena údajný pachatel hlásal “zvrácenou ideologii”. Šéf Bílého domu zmínil i konspirační teorii o “velkém nahrazení”, která je ústředním motivem asi 180stránkového “manifestu” připisovaného Gendronovi. Tato rasistická teorie obviňuje nejrůznější elity ze snahy oslabit bělošskou populaci Spojených států a dalších zemí prostřednictvím přijímání uprchlíků tmavší pleti a dalších procesů. V méně známých zákoutích internetu přežívá už roky, americká média ale upozorňují, že v poslední době v jisté podobě dostává prostor i u nejsledovanější zpravodajské televize v USA nebo řady politiků Republikánské strany.

„Odmítám tuhle lež. Vyzývám všechny Američany, aby tu lež odmítli. A odsuzuji ty, kteří tu lež šíří v honbě za mocí, politickým úspěchem a penězi,” prohlásil dnes Biden.

Kořeny konspirační teorie sahají podle agentury AP daleko do minulosti, název ovšem dostala podle francouzské knihy Le Grand Remplacement (Velké nahrazení) z roku 2011, v níž autor píše, že Evropa čelí invazi imigrantů z Afriky. Ve Spojených státech bývají za skupinu, která “nahrazuje” bílé obyvatele, označováni hlavně přistěhovalci z Latinské Ameriky, ideologie ovšem může mířit i proti černochům. Kromě rasismu je přitom prodchnutá i antisemitismem, neboť za hybatele těchto populačních jevů často označuje Židy.

Tento prvek zahrnuje i text připisovaný Gendronovi publikovaný dva dny před masakrem v Buffalu. Nebyl by to první “manifest” střelce odkazující na údajné spiknutí s cílem proměnit populaci dříve převážně bělošských zemí. Nový dokument dokonce opakovaně cituje z prohlášení pachatele masakru v novozélandském městě Christchurch v roce 2019. Ve stejném roce konspirační teorii zmiňoval Patrick Crusius, který v texaském El Pasu zabil 22 lidí a přiznal se, že jeho cílem byli Mexičané.

V poslední době analytici pozorují na pronikání myšlenky “velkého nahrazení” za hranice internetových fór vyhledávaných extremisty. Prorůstá společností v upravené podobě, v níž nejsou imigranti nebo černoši explicitně označovaní za méněcenné a v níž jsou hlavním padouchem liberální politici, kterým jde o budování voličské základny.

Takto dění loni prezentoval svým divákům nejpopulárnější komentátor televize Fox News Tucker Carlson, který řekl, že „Demokratická strana se snaží nahradit současný elektorát”. Jeho nepodloženou spekulaci následně podpořil republikánský kongresman Matt Gaetz, zatímco členka republikánského vedení ve Sněmovně reprezentantů před několika měsíci publikovala na facebooku reklamy obviňující demokraty z plánu “zaplavit voličské seznamy” imigranty.

„Když vezmete zmírněnou verzi extrémní myšlenky a začnete ji propagovat jako pravdu, pak najednou posunete velmi velké publikum o trochu blíž té mnohem extrémnější verzi,” komentoval republikánskou strategii v pondělním rozhovoru reportér listu The New York Times Nicholas Confessore. Už nyní přitom podle průzkumu vypracovaného pro AP asi třetina Američanů věří, že probíhá politicky motivovaná snaha nahradit rodilé Američany přistěhovalci.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon