"Rasistická" kampaň v Texasu
Některé obchody a restaurace v texaské metropoli Austinu byly minulý týden otevřeny pouze pro bělošské zákazníky. Alespoň podle nálepek, jejichž krátká přítomnost na výlohách vyvolala pobouření místních obyvatel i úřadů.
"Výhradně pro bílé… Nejvýše pět barevných zákazníků… Barevný personál povolen… Pod záštitou města Austin," uváděl text na nálepkách, které se podle televize CNN objevily nejméně na šesti provozovnách ve městě.
Podobná diskriminace se přitom v méně liberálních amerických státech, mezi něž patří i Texas, objevovala naposledy v polovině minulého století. V současnosti ji zákony zakazují. "Jde o hrozivý a urážlivý případ ignorance v našem městě… Nálepky nebyly vyrobeny, ani vědomě vylepeny žádným z těch podniků, jejichž zaměstnanci je odstranili ihned poté, co je objevili," uvedl v prohlášení demokratický starosta Austinu Steve Adler. Na sociálních sítích se objevily stovky reakcí odsuzujících autory nálepek.
K akci se však později přihlásil právník Adam Reposa, který tak chtěl
upozornit na to, že z části města, ve které samolepky nalepil, je postupně
vytlačováno barevné obyvatelstvo.
To, že politici a místní obyvatelé automaticky kampaň považovali za rasistickou
je dáno tím, že
rasismus není ve Spojených státech ani zdaleka věcí minulosti,
jak jsme psali například tady: "Symbolem pro zhoršující se situaci amerických černochů se stala teze, že v současnosti je ve věznicích a v podmíněných trestech víc černochů, než bylo černých otroků před začátkem války Severu proti Jihu v polovině 19. století. Jiným podobně silným tvrzením je, že ve vězení je více mladých černochů, než jich studuje vysokou školu . Nebo: V amerických vězeních je vyšší procento černochů, než bylo ve vězení v Jihoafrické republice v době apartheidu."
Citlivost americké společnosti na projevy rasismu vzrostla v souvislosti s protesty, které loni vyvolalo několik případů údajné policejní brutality vůči černochům, kteří zemřeli rukou bělošského policisty. Texas bývá vedle dalších států na jihu USA považován za oblasti, v nichž nejčastěji dochází k případům rasové diskriminace.
Kampaň zasáhla město v týdnu, na jehož konci začíná zdejší nejvýznamnější kulturní událost, filmový a hudební festival South by Southwest, na který každoročně přijíždějí tisíce lidí.