Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Průlomové soudní rozhodnutí na Slovensku. Město Spišská Nová Ves během výběrového řízení Romku diskriminovalo

24. března 2017
Čtení na 3 minuty
judge banging gavel
(PHOTO: SalFalko, Flickr.com)

Okresní soud ve Spišské Nové Vsi vyhověl žalobě Romky, která se domáhala nápravy za diskriminaci, jíž čelila v roce 2010, kdy se ucházela o pracovní místo terénní sociální pracovnice ve městě Spišská Nová Ves. Podle soudu se jí musí město omluvit a finančně ji odškodnit. Jde vůbec o jedno z prvních rozhodnutí Slovenská soudů v případě rasové diskriminace v přístupu k zaměstnání ve prospěch diskriminované osoby.

Viera Pompová se v roce 2010 ucházela o místo terénní sociální pracovnice v Spišské Nové Vsi. Přestože měla požadované vzdělání i dlouholetou praxi v terénní praci v romských komunitách, na volné místo byly přijaty uchazečky neromského původu s nižší kvalifikací a kratší praxí, které neovládaly romský jazyk. I Fond sociálního rozvoje, který v té době financoval pracovní místo, následně, na podnět Pompové vyjádřil pochybnosti nad zákonností průběhu výběrového řízení, ovšem jeho výsledky již nemohl zvrátit, informovala Poradna pro občanská a lidská práva v tiskové zprávě.

Viera Pompová po rozhodnutí soudu uvedla: “My Romové chceme pracovat a chceme být součástí této společnosti. Je však důležité, abychom dostali šanci. Romové se mnohdy setkávají s diskriminací při hledání práce. Já jsem se rozhodla jí postavit a bránit se. Je pro mě velkým zadostiučiněním, že jsem se po letech dočkala spravedlivého soudního rozhodnutí.”

Okresní soud o žalobě Pompové rozhodoval již v roce 2012, kdy ji zamítl jako neopodstatněnou. Jeho rozhodnutí v roce 2013 potvrdil i Krajský soud v Košicích. Viera Pompová se však následně obrátila na Ústavní soud SR. Ve stížnosti namítala, že postupem a rozhodnutím obecných soudů bylo porušeno její právo na spravedlivý soudní proces. Poukazovala na to, že okresní a krajský soud ignorovaly její námitky a argumenty, které v řízení pronesla, a nesprávně uplatnily antidiskriminační legislativu. Ústavní soud SR její stížnosti v prosinci 2015 vyhověl, zrušil rozhodnutí krajského soudu a celý případ se znovu vrátil na stůl okresnímu soudu.

Město trvá na své argumentaci

Okresní soud na včerejším jednání žalobě Pompové vyhověl a rozhodl, že město Spišská Nová Ves ji diskriminovalo v přístupu k zaměstnání z důvodu její romské národnosti. Zároveň nařídil městu, aby se poškozené ženě písemně omluvilo a přiznal jí také náhradu nemajetkové újmy ve výši 2500 Eur.

Soudkyně ve stručném odůvodnění po vyhlášení rozsudku konstatovala, že zatímco žalobkyně v soudním sporu unesla svou část důkazního břemene, město Spišská Nová Ves svou část důkazního břemene neuneslo, tj. rozumnými argumenty nedokázalo vysvětlit přijetí uchazeček s nižší kvalifikací a kratší praxí a ani vysvětlit pochybnosti o průhlednosti celého výběrového procesu.

Poškozené romské ženě v soudním řízení dlouhodobě zprostředkovává bezplatnou právní pomoc Poradna pro občanská a lidská práva. Jde vůbec o jedno z prvních rozhodnutí slovenských soudů týkajících se rasové diskriminace v přístupu k zaměstnání ve prospěch diskriminované osoby.

Advokátka spolupracující s Poradnou a právní zástupkyně poškozené, Vanda Durbáková, v souvislosti s rozhodnutím soudu řekla: “Těší mě, že okresní soud vzal na vědomí nedostatky, které mu loni vytkl ústavní soud a tentokrát již rozhodl v souladu se zákonem. Je nezbytné, aby soudy svými rozhodnutími diskriminované osoby účinně chránily a jasně ukázaly, že diskriminace na základě etnicity, ale i jiných důvodů nemá v naší společnosti místo a je nezákonná. Věřím, že toto rozhodnutí opět o krok zlepší přístup ke spravedlnosti pro diskriminované osoby do budoucna a povzbudí další lidi, aby se diskriminaci bránili.”

Rozhodnutí není pravomocné a je možné se proti němu odvolat.

“Město Spišská Nová Ves nadále trvá na své dosavadní argumentaci, tedy že v procesu výběrového řízení byly dodrženy všechny podmínky a k diskriminaci žalobkyně nikdy nedošlo, tak jak to v předchozích rozhodnutích uvedl okresní soud a také Krajský soud v Košicích,” sdělila Slovenské tiskové agentuře stanovisko města Lucia Baldovská, vedoucí jeho právního oddělení.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon