Amnesty International: Požadujeme spravedlnost pro oběti policejní razie v romské osadě v Moldavě nad Bodvou
Amnesty International shledává přístup slovenských orgánů k vyšetřování obvinění z policejního násilí v r. 2013 v romské komunitě v Budulovské ulici Moldavě nad Bodvou jako nespravedlivý. Jejich postup vnímá jako porušení mezinárodních úmluv o lidských právech. Největší lidsko-právní organizace vyzývá všechny k podpisu petice, kterou chtějí vyžádat spravedlivost pro oběti, které nakonec byli obvinění za křivé svědectví. Oběti – čtyři muži si podle policie prý vymysleli, že je během razie v osadě zbili.
Policejní zásah se stal 19. června 2013. Více než 60 slovenských policistů pohotovostní jednotky fyzicky a verbálně napadlo 31 Romů a Romek, které nekladli odpor. Kromě fyzického a psychického násilí na osobách policie poškodila i majetek lidí žijících na Budulovské ulici. Policie začala případ vyšetřovat až v roce 2014 a nakonec případ ukončila letos v srpnu a v květnu obviněním z křivé výpovědi mužů, kteří vypověděli, že je policisté fyzicky napadli.
Amnesty International se do případu vložila a server Romea.cz zveřejňuje její prohlášení
a výzvu k popisu petice v plném znění.
Stanovisko Amnesty International k obviněním obětí policejního násilí v Moldavě nad Bodvou
Amnesty International považuje přístup slovenských orgánů k vyšetřování obviněných z policejního násilí z roku 2013 v romské komunitě na ulici Budulovská v Moldavě nad Bodvou a k vyšetřování obětí policejního násilí z důvodu podezření ze spáchání přečinu křivého obvinění za porušování mezinárodních úmluv o lidských právech. Obvinění vznesená proti čtyřem
obětem z 30. srpna 2017 a 18. května 2017 představují formu zastrašování, která ohrožuje přístup ke spravedlnosti.
Během policejní razie, 19. června 2013, více než 60 příslušníků policejní pohotovostní jednotky fyzicky a verbálně napadlo 31 Romů a Romek,
kteří nekladli odpor. Kromě fyzického a psychického násilí na osobách policie poškodila i majetek lidí žijících na Budulovské ulici.
První vyšetřování týkající se obětí se uskutečnilo téměř osm měsíců po útoku. Jeden z policistů byl identifikován (mnoho z nich mělo
kukly na hlavách). Lékařské zprávy potvrdily zranění. Přesto sekce kontroly a inspekční služby (dále “inspekce”) v průběhu roku 2015 postupně zastavila stíhání vůči příslušníkům policie,
které v roce 2014 otevřel ředitel inspekce na příkaz generálního prokurátora. Začátkem roku 2016 Krajská prokuratura v Prešově zamítla stížnost proti rozhodnutí inspekce o zastavení trestního stíhání.
Poškození proti tomto rozhodnutí podali stížnost na Ústavní soud, který dosud nerozhodl. Několik let po zásahu tedy stále nedošlo k vyvození trestněprávní odpovědnosti vůči příslušníkům policie, kteří se zúčastnili zásahu na Budulovskej ulici v roce 2013. Tato skutečnost neušla Výboru OSN proti mučení, který v roce 2015 vyzval Slovenskou republiku, aby urychleně zahájila nezávislé vyšetřování.
Přístup Slovenských orgánů k vyšetřování policejního násilí, které je formou nelidského a ponižujícího zacházení, vyvolává obavy, že na Slovensku dochází k porušení mezinárodních úmluv.
Z Evropské úmluvy o lidských právech vyplývá pro Slovensko povinnost důsledně, rychle a transparentně vyšetřovat
případy násilí. Evropský soud pro lidská práva navíc v případě Načova v Bulharsko
rozhodl, že součástí této povinnosti důsledného vyšetřování je i odkrytí případných rasových motivů násilných trestných činů.
V případech, kdy se obvinění z násilí týká policistů, je Slovensko vázáno Základními zásadami OSN pro používání síly a střelných zbraní. Zásada 7 zavázala Slovensko, aby zajistilo, že nezákonné použití síly policisty je trestným činem. Oběti násilných činů
policie mají právo na účinný prostředek nápravy a důkladné prošetření jejich případů.
Toto právo není omezeno na případy úmrtí nebo vážného zranění obětí. Použití
síly mimo striktně určené zákonem, včetně použití síly, která je v rozporu s principem rovného zacházení, představuje protiprávní použití síly v rozporu s principem 7. Slovenská legislativa postihuje takové jednání jako trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele v oblasti bezdůvodného nebo nepřiměřeného použití násilí. V souladu s principem 23 Základních principů mají oběti násilných činů ze strany policie právo podat stížnost proti nepřiměřenému použití síly.
Amnesty International má vážné obavy, že trestní stíhání jako reakce na stížnost proti policejnímu zásahu v červnu 2013 ze strany obyvatel ulice Budulovská v Moldavě nad Bodvou, ve svých důsledcích představuje zásah do práva obětí a představuje formu zastrašování. Ti, kteří stáli za své práva, dnes čelí
stíhání za křivé obvinění.
Je zřejmé, že vyšetřování policejního násilí během zásahu v romské komunitě na ulici Budulovská v Moldavě nad Bodvou z roku 2013 nesplňuje základní požadavky mezinárodních úmluv o lidských právech. Vyšetřování nebylo přísné, vyšetřování obětí začalo v únoru 2014 a ještě nevedlo k nápravě a odpovědnosti. Inspekce navíc vyšetřuje své policejní kolegy. Amnesty International žádá:
- Aby prokuratura chránila oběti policejního násilí a jakékoli trestněprávní řízení vůči poškozeným během policejního zásahu na ulici Budulovská v červnu 2013 bylo okamžitě zastaveno.
- Aby bylo bezodkladně zahájeno vyšetřování zásahu nezávislým orgánem a
byl vzat v úvahu možný rasový motiv násilí. - Aby byla učiněna náprava, včetně náhrady škod, které utrpěli
oběti během policejního zásahu.
Podpořte spravedlnost obětem policejní razie svým podpisem v petici.