Proevropský kandidát Nicuşor Dan vyhrál rumunské prezidentské volby, porazil proruského krajně pravicového extremistu Simiona

Novým prezidentem Rumunska se stane proevropský primátor Bukurešti Nicušor Dan, který v nedělním druhém kole prezidentských voleb porazil krajně pravicového kandidáta a extremistu George Simiona. Dan získal 54 procent hlasů a jeho vítězství bylo přivítáno řadou evropských státníků.
Nicuşor Dan, pětapadesátiletý nezávislý centrista a zastánce Evropské unie i Severoatlantické aliance, porazil svého oponenta Simiona s podporou 54 procent hlasujících. Simion, lídr populistického Svazu pro sjednocení Rumunů (AUR), získal 46 procent. Zatímco ještě v noci po uzavření volebních místností se Simion prohlásil za vítěze, nakonec svou porážku přiznal.
Volby se opakovaly poté, co ústavní soud zrušil výsledky z listopadu kvůli podezření na ruskou vlivovou operaci. Účast dosáhla přibližně 64 procent, hlasovalo přes 11,6 milionu lidí, včetně 1,6 milionu Rumunů v zahraničí. To je výrazně více než v prvním kole před dvěma týdny.
Danovo vítězství ocenila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která uvedla, že “Rumuni si vybrali slib otevřeného, prosperujícího Rumunska v silné Evropě”. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že šlo o volbu pro demokracii, právní stát a Evropskou unii, a zároveň upozornil na „mnohé snahy o manipulaci voleb“.
Vítězství proevropského kandidáta přivítal i ukrajinský prezident Zelenskyj. “Pro Ukrajinu jako souseda a přítele je důležité mít v Rumunsku spolehlivého partnera. A věříme, že to tak bude,” uvedl Zelenskyj.
Prezident v Rumunsku předsedá Radě obrany státu, má silné pravomoci v oblasti zahraniční politiky a národní bezpečnosti a jmenuje premiéra. Nový prezident bude čelit výzvám, jako je snižování rozpočtového deficitu, uklidnění investorů a snaha zabránit zhoršení úvěrového ratingu.
Zatímco Dan volí cestu prohlubování evropské spolupráce a podpory Ukrajině, Simion zasával kritické postoje vůči EU i NATO a hlásí se k politice Donalda Trumpa. Jeho odpor vůči vojenské pomoci Ukrajině vyvolával napětí nejen uvnitř země, ale i v širším regionálním kontextu.