Přijetí zákona o odškodnění nezákonných sterilizací je na Slovensku v nedohlednu. Ombudsmanka i nevládní organizace apelují na vládu
Zatímco začátkem června schválila česká Sněmovna návrh zákona na odškodnění obětí nedobrovolných sterilizací, na Slovensku se nic podobného nechystá.
„Věřím, že aktuální vývoj v Čechách zodpovědné instituce na Slovensku podnítí k tomu, aby v této otázce začaly konečně konat. Ministerstvo spravedlnosti by mělo co nejdříve přijít s návrhem zákona a poškozené ženy odškodnit,“ uvedla advokátka Vanda Durbáková, která se ve spolupráci s Poradnou pro občanská a lidská práva tématu dlouhodobě věnuje.
Na potřebu odškodnění obětí protiprávních sterilizací na Slovensku opětovně upozorňuje také ombudsmanka Mária Patakyová. Apel příslušným orgánům vydaly v souvislosti s legislativním průběhem zákona o odškodnění v České republice i slovenské nevládní organizace.
„Díky němu by mohlo v České republice být finančně odškodněno mnoho romských žen, které byly v minulosti touto praxí poškozené. Je alarmující, že přijetí obdobného zákona je na Slovensku stále v nedohlednu,“ upozornili zástupci Poradny.
Durbáková zároveň připomněla, že k vyšetření případů nezákonné sterilizace a nápravě Slovensko vyzvaly mezinárodní lidskoprávní orgány a své doporučení mu v roce 2016 vyjádřil i Výbor OSN pro lidská práva.
Státní politikou v Československu byla tato praxe uzákoněna v roce 1971 na základě přijetí směrnice o provádění sterilizací. Během platnosti směrnice docházelo k systematické sterilizaci převážně romských žen bez jejich plného a informovaného souhlasu jako prostředku kontroly jejich porodnosti. Vyhláška byla zrušena v roce 1993.
Podle jedné z obětí a tváří boje za odškodnění nejen v České republice Eleny Gorolové nucené sterilizace neskončily se zrušením právních předpisů, ale pokračovaly i několik let poté, poslední případ nedobrovolně sterilizované romské ženy je znám z roku 2007.