Přes 200 Romů protestovalo v Bulharsku proti rasistickým výrokům místopředsedy vlády. Další protest bude v Bruselu
Více než 200 Romů v pondělí protestovalo před vládní budovou v bulharské Sofii za odstoupení místopředsedy vlády a ministra obrany Krassimira Karakačanova. Ten je vůdcem krajně pravicového uskupení IMRO – Bulharské národní hnutí. Impulsem k demonstraci byla demolice romské čtvrti ve vesnici Voyvodinovo v Plovdivu a Karakačanovův komentář, že “Cikáni se stali extrémně drzými”. Demonstranti obviňují vicepremiéra z šíření etnické nenávisti.
Etnické napětí v Bulharsku vyvolal konflikt, kdy měli dva Romové údajně zbít vojáka v centru Vojvodinova. Karakačanov na to reagoval slovy o “drzých a arogantních cikánech” a pak se zasadil o demolici romské čtvrti.
Romové během demonstrace skandovali hesla “Karakačanov ven” nebo “Bulharsko říká ne nacismu”. Romové požadují rezignaci Karakačanova, protože podle nich prohlubuje již tak vážný problém s nedodržováním lidských práv směrem k romské menšině.
“Jak to, že tam byla zavedena a platila se elektřina, když domy byly nelegální?” upozorňovali na logické nesmysly týkající se důvodů pro demolici čtvrti někteří demonstranti.
“Drazí bratři a drahé sestry, ukažme, že jsme bulharští občané, že jsme součástí Bulharska a že nejsme uprchlíci, nejsme cizinci a musí se s námi zacházet stejně jako s ostatními. Řekněme ne segregaci, vyloučení a rasismu,” uvedl v projevu jeden z řečníků.
Romští lídři oznámili, že již více než 1000 lidí podepsalo petici, která požaduje rezignaci místopředsedy vlády a ministra obrany Krassimira Karakačanova.
“Pravdou je, že potřebujeme komplexní program k řešení cikánské otázky. Lidé nebudou tolerovat část obyvatelstva, která má pouze práva a nechtějí pochopit, že mají také povinnosti a musí respektovat zákon,” útočil již dříve na Romy Karakačanov.
Ministr vyzval k přijetí nových opatření. Chce propojit sociální dávky se vzděláváním a zaměstnáváním. Podle bulharských médií, také vyzval svou vládu, aby přestala poslouchat bruselské úředníky a aktivisty v oblasti lidských práv.
Protesty Romů budou pokračovat i mimo hranice Bulharska. Na pátek 18. ledna je naplánovaná demonstrace v Bruselu před Evropským parlamentem. Organizátoři chtějí upozornit nejen na vzestup rasistických tendencí v Bulharsku, ale také na Ukrajině a v ostatních evropských zemích.
“Bratři a sestry, je čas dát se dohromady a ukázat celé Evropě, že jsme schopni se spojit. V pondělí, naši lidé protestovali v Sofii, v pátek půjdeme protestovat do Bruselu. Pojďme to udělat pro naše děti a vnoučata. Evropa nás musí slyšet,” píše se na facebookových stránkách věnovaných připravovanému protestu.