Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Potomci lidí, kteří se postavili nacismu, se obávají vzestupu krajní pravice v Německu. Protesty proti neonacismu pokračují

08. února 2024
Čtení na 1 minutu
Alternativa pro Německo (ILUSTRAČNÍ FOTO: Wikimedia Commons, Rufus46)
Alternativa pro Německo (ILUSTRAČNÍ FOTO: Wikimedia Commons, Rufus46)
Potomci lidí, kteří se v Německu postavili nacismu, v příspěvku v listu Berliner Morgenpost vyzývají k ochraně demokracie a varují před vzestupem populismu. Připomínají, že demonstrovat v ulicích proti pravicovému extremismu nestačí, pro jeho zastavení je nutné jít k volbám.

Více než 280 signatářů výzvy uvedlo, že v ovzduší nespokojenosti, pesimismu a strachu z budoucnosti posilují populisté a nepřátelé demokracie. Ti šíří strach, nedůvěru a nenávist vůči médiím, vládě, “elitám”, menšinám, vůči všemu, co je “jiné”. Signatáři příspěvku připomínají, že v krizích jsou lidé vůči něčemu podobnému mimořádně vnímaví. “V Německu jsme už jednou zažili, kam to může vést,” uvedli s odkazem na nástup nacismu v meziválečném období.

Vyzývají proto, aby se lidé postavili proti vzestupu krajní pravice nejen v Německu, ale i v dalších evropských zemích, protože “demokratické struktury a instituce se mohou zhroutit, když se občané za ně nepostaví a nepomohou je ochránit”.

Jako nástroj k tomu signatáři považují nejen demonstrace proti pravicovému extremismu a protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD), která je nyní podle průzkumů druhou nejsilnější německou stranou, ale hlavně účast ve volbách. Upozorňují, že při nízké účasti při červnových volbách do Evropského parlamentu mohou získat hlavně pravicové strany. Starost jim dělá, že demokratické strany zatím příliš aktivně nevedou kampaň. Naléhají také na to, aby zářijové volby do zemských sněmů Durynska, Saska a Braniborska nedopadly ve prospěch AfD.

Pod výzvu se podepsal například Karl Schenk von Stauffenberg, vnuk Clause Schenka von Stauffenberga, který se v roce 1944 neúspěšně pokusil o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera a byl popraven.

Od poloviny ledna se na různých místech napříč Německem konají demonstrace proti pravicovému extremismu. Víkendových demonstrací proti krajní pravici se v Německu zúčastnilo 480.300 lidí. V zemi se konalo dohromady 133 protestních akcí. Jenom v Berlíně se v sobotu podle policie u budovy Říšského sněmu shromáždilo více než 150.000 lidí, kteří manifestovali za demokracii a toleranci. Pořadatelé hovořili dokonce o 300.000 účastnících.

Celkový počet účastníků víkendových demonstrací byl nižší než o předchozím víkendu, kdy do ulic měst zhruba 83milionového Německa vyšlo více než 900.000 lidí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon