Poláci zveřejnili německou zprávu o likvidaci varšavského ghetta
Polský Institut národní paměti (IPN) zveřejnil dnes na svých internetových stránkách původní zprávu německého policejního generála Jürgena Stroopa pro velitele SS Heinricha Himmlera o vyhlazení varšavského ghetta před 70 lety. Tehdy k německému překvapení varšavští Židé povstali se zbraní v ruce a skoro měsíc čelili nacistické přesile.
"Je to dokonalá památka mentality katů," uvedla zpravodajská televize TVN 24 o dokumentu, který měl podle původního záměru být svědectvím o hrdinství autora, ale posléze posloužil jako důkaz obžaloby v poválečných soudních procesech s nacistickými válečnými zločinci v Norimberku a Varšavě.
Stroopovo hlášení, nazvané "Židovská čtvrť ve Varšavě už neexistuje", zachycuje den po dni události v ghettu, které 19. dubna povstalo a bojovalo až do 16. května 1943. "Je to výjimečný dokument. S typickou německou důkladností popisuje krok po kroku akce německých vojsk z dubna a května 1943," konstatoval archivář IPN Rafal Leśkiewicz. Ústav zveřejnil širší verzi zprávy, stručnější byla tehdy pořízena pro Adolfa Hitlera.
Znalec ghetta, profesor Andrzej Żbikowski z varšavského židovského ústavu, také považuje Stroopovo hlášení za výjimečný pramen informací o bojích v ghettu i ukázku německého myšlení při holokaustu. Stroop se často pohrdavě vyjadřuje o židovských "banditech" a vychvaluje své esesáky, ale paradoxně se Stroopova zpráva nakonec stala svérázným holdem mužům a ženám z ghetta, odvážně bojujícím v beznadějné situaci. Zpráva nejsou jen slova, ale i desítky často šokujících fotografií, od zajatých dětí po bojovníky vyskakující z hořících domů.
Stroop byl za zničení ghetta vyznamenán a povýšen. Po válce byl zajat a dvakrát odsouzen k smrti – nejprve Američany a pak Poláky, kteří jej ve Varšavě v roce 1952 popravili oběšením.