Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Pogrom na Romy v Rusku pokračuje: Obyvatelé Korkina v noci zapálili další romské domy a automobil

26. října 2024
Čtení na 5 minut
Oheň, Ilustrační FOTO: Zdeněk Ryšavý
Ilustrační FOTO: Zdeněk Ryšavý
Ruské město Korkino v Čeljabinské oblasti zažilo další vlnu násilností namířených proti romské komunitě. V noci z 25. na 26. října neznámí útočníci zapálili nejméně dva domy a jeden automobil v romské čtvrti Timofejevka. Incidenty přicházejí jako reakce na smrt taxikářky Jeleny Sarafanovové, jejíž vražda spustila vlnu nenávisti a násilí vůči místním Romům. Pachatel činu byl téměř okamžitě po vraždě vypátrán a vzat do vazby. Informují o tom ruská i zahraniční média.

Podle zpráv na sociálních sítích i v místních médiích nové útoky začaly v pátek kolem 22. hodiny, kdy neznámí pachatelé zapálili dům na ulici Pionerská. Po 40 minutách následoval požár vozu na ulici Pavlová, která je od Pionerské vzdálená necelý kilometr. Po půlnoci vypukl další požár v domě na ulici Ostrovského, kde o den dříve došlo k nepokojům a převrácení několika automobilů, které patřily místním Romům.

„Provádíme výslech svědků a nasadili jsme i forenzní experty,“ uvedla mluvčí regionálního oddělení Ministerstva vnitra. Podle úřadů bylo ve věci podpálení domů a aut zahájeno trestní řízení podle článku 167 trestního zákoníku Ruské federace, který se týká úmyslného poškození nebo zničení majetku. „Byla vytvořena speciální vyšetřovací skupina z řad krajských i místních policejních složek,“ upřesnila policie, která rovněž zahájila pátrání po žhářích​.

K násilnostem dochází v reakci na smrt taxikářky Jeleny Sarafanovové. Vražda, ze které je obviněn šestnáctiletý Rom, vyvolala v Korkinu vlnu nevole. Podezřelý mladík je neslyšící a jeho rodina trvá na jeho nevině. V rozhovoru pro místní média otec obviněného uvedl, že jeho syn je nevinný, a tvrdí, že k synovi během cesty mohl nastoupit někdo další, kdo mohl být skutečným pachatelem​.

V sobotu v Korkinu proběhlo také poslední rozloučení s Jelenou Sarafanovovou, čtyřicetiletou matkou dvou dětí. Na obřad dorazil také guvernér Čeljabinské oblasti Alexej Teksler, který kvůli tragickým událostem přerušil svou dovolenou. Smuteční obřad v síni zaplnili přátelé, známí, sousedé i ti, kdo Sarafanovovou osobně neznali.

Během prvního pogromu asi 150 lidí zapalovalo romské domy a převracelo auta

Romové ze čtvrti Timofejevka se stali terčem pogromu už 24. října, kdy na ně zaútočilo asi 150 obyvatel města. Převraceli auta a rozbíjeli okna romských domů. Jeden z místních Romů se bránil a na dav útočníků vystřelil z brokovnice. Při tom zranil dva muže. Osmapadesátiletý střelec byl následně zadržen a obviněn z pokusu o vraždu, za což mu hrozí až 15 let vězení​​.

Guvernér Čeljabinské oblasti Alexej Teksler vyzval obyvatele, aby nepodléhali „provokačním výzvám“ a zdůraznil, že násilné jednání není řešením. Policie obvinila některé blogery a další externí síly mimo Čeljabinskou oblast, že šíří výzvy vedoucí k podněcování občanů k násilným činům​​. Podle Ministerstva vnitra účastníkům dalších možných protestů hrozí přísné postihy.

Představitelé romské komunity se i přesto obávají dalších útoků proti nevinným Romům. „Podívejte se, co udělali s naším domem. Zapálili ho, převrátili mi auto. Proč? Co jsme jim udělali?“ uvedl v rozhovoru pro server 74.ru​ Nikolaj, Rom, který žije v Korkinu přes 30 let a stal se také terčem pogromu. Dodává, že mnozí Romové pociťují nechuť veřejně vystupovat a raději se drží stranou. „Starší nám vždy říkali, abychom se do ničeho nepletli. Snažíme se ustupovat, ale kdo ustoupí nám?“ ptá se hořce a ukazuje na romské domy, které mají rozbitá okna a ulici, kde jsou stále vidět stopy po zapálených automobilech.

Místním Rusům vadí pěkné romské domy a auta

Korkino je bývalé hornické město na okraji obrovského uhelného dolu s přibližně 37 tisíci obyvateli. Místní vzpomínají, že po rozpadu Sovětského svazu sem přišli Čečenci, ale i ti se brzy vytratili. Poté se ve městě začali usazovat Romové – nejprve jich bylo málo a zdálo se, že je místní přijali. V posledních letech však napětí mezi místními Rusy a Romy roste.

Současné nepokoje podle médií odhalily dlouholetou nevraživost mezi místními obyvateli a romskou komunitou, kterou mnozí kritizují kvůli jejímu údajně nelegálnímu příjmu a životnímu stylu. Jeden z obyvatel města v reportáži serveru 74.ru poukazuje na „luxusní domy a drahá auta Romů“.

„Viděl jsi jejich auta? Když vyšla nová Camry (pozn. redakce: Typ vozu automobilky Toyota), tady jich bylo víc než v Japonsku,“ říká. „Víte, jak dlouho jsem na takové auto pracoval já? A kde na to tihle lidé berou peníze, co?“ Podle něj mají Romové peníze z nelegálních aktivit, včetně obchodování s drogami, a obvinil místní úřady z přehlížení tohoto jednání​.

Místní obyvatelé obviňují Romy také z bezohledného chování na veřejnosti a arogantního přístupu. „Oni se chovají, jako by jim patřilo celé město, parkují své drahé vozy, kde chtějí, často jsou hluční a vůči místním neuctiví,“ uvedl jeden z obyvatel města, který si přál zůstat v anonymitě. Některé z těchto frustrací pramení i z odlišného životního stylu Romů, kteří si často staví velké rodinné domy s charakteristickými architektonickými prvky a zdobenými bránami​.

Obyvatelé Korkina požadují deportace Romů, úřady Romům zkontrolují majetek

Rusové z Korkina kritizují místní samosprávu a žádají tvrdší postup proti romské komunitě, kterou vnímají jako privilegovanou. Ruské bezpečnostní složky však připomínají, že Romové jsou občany Ruské federace a že jejich vysídlení není právně možné. „Mnoho obyvatel požaduje deportaci Romů, ale ti mají občanská práva jako všichni ostatní,“ komentoval požadavek místní policejní představitel​​.

Guvernér Čeljabinské oblasti Alexej Teksler uvedl, že úřady přezkoumají zdroje příjmů místních Romů, aby zjistily, zda nedochází k nezákonným aktivitám. „Obracím se na bezpečnostní složky, aby zjistily, odkud pocházejí příjmy těchto občanů, a také jakékoliv další protiprávní jednání, o kterém lidé mluví. Toto vyšetřování musí probíhat striktně v souladu se zákonem a pod dohledem prokuratury,“ uvedl Teksler​​.

Dodal, že v rámci regionu panuje značné napětí kvůli arogantnímu chování některých členů romské komunity: „To, že si někteří jedinci říkají baroni a zvláště zdůrazňují svou výjimečnost, vzbuzuje u místních obyvatel podráždění,“ řekl Teksler a zdůraznil, že „před zákonem jsme si všichni rovni. Zároveň přiznal, že za současné napětí mohou částečně i státní orgány, které zanedbaly preventivní opatření. „Je třeba přiznat, že jsme tento konflikt s národnostním podtextem promarnili a neidentifikovali problém včas,“ uznal Teksler​.

V důsledku nepokojů byl odvolán šéf místního policejního oddělení v Korkinu Vladimir Ďakin. Navzdory snahám o uklidnění situace napětí mezi obyvateli a Romy nadále roste​.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon