Podle Kurze je potřeba rozšířit kompetence pro boj s terorismem
Rakouské bezpečnostní složky by měly mít širší pravomoci v boji s islamistickými extremisty, aby mohly na nebezpečné radikály důkladněji dohlížet. Během mimořádného zasedání parlamentu to ve čtvrtek v souvislosti s pondělním teroristickým útokem ve Vídni řekl kancléř Sebastian Kurz. Opozice vládu tvrdě kritizovala, podle ní úřady jednoznačně selhaly a podcenily riziko, které pachatel představoval.
“Rakouské úřady od justice přes policii až po kontrarozvědku nemají vždy zákonné prostředky na to, aby dozíraly na islamistické extremisty a další pachatele a v případě nutnosti je izolovaly,” řekl Kurz. Podle něj by se ale nemělo stát, že v zemi může nerušeně žít člověk, který sympatizuje s teroristickým hnutím. Kurz také vyzval k reformám uvnitř Spolkového úřadu na ochranu ústavy a pro boj s terorismem (BVT), což je rakouská civilní zpravodajská služba.
“Spolkový úřad na ochranu ústavy a pro boj s terorismem v posledních letech z nejrůznějších důvodů utrpěl četné škody. Ty je teď třeba napravit,” řekl bez podrobností Kurz. Vicekancléř Werner Kogler slíbil, že okolnosti útoku a možná pochybení úřadů vyšetří nezávislá komise.
BVT dostala od slovenské tajné služby informace, že se pozdější pachatel útoku, který byl v Rakousku dříve odsouzen za teroristické spolčení, pokoušel na Slovensku koupit munici. Rakouské úřady na upozornění ale nezareagovaly, a neměly tedy tušení o plánech dvacetiletého rodilého Vídeňana Kujtima Fejzulaie, který v metropoli tento týden zabil čtyři lidi a přes 20 jich zranil a kterého poté policisté zastřelili.
Lepší koordinaci a sdílení informací dnes v parlamentu slíbili ministr vnitra Karl Nehammer a ministryně spravedlnosti Alma Zadicová. Podle nich by měli lidé odsouzení za trestné činy související s terorismem po propuštění být mnohem důkladněji monitorováni.
Nehammerův předchůdce ve funkci ministra vnitra Herbert Kickl z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) vládě vyčetl, že se snaží své pochybení prezentovat jako “chybu komunikace”. “To čemu říkáte komunikační pochybení bylo rozsudkem smrti pro čtyři lidi,” řekl a vyzval Nehammera k odstoupení.
“Máme tu čtyři mrtvé, i když úřady měly jasné signály, že od teroristy hrozí nebezpečí,” odsoudila vládu šéfka opozičních sociálních demokratů (SPÖ) Pamela Rendiová-Wagnerová.
Pachatel pondělního úroku byl odsouzen v dubnu 2019 kvůli teroristickému spolčení poté, co se pokusil odcestovat do Sýrie, aby se tam připojil k takzvanému Islámskému státu (IS). Už na začátku prosince byl ovšem podmíněně propuštěn a povinně se účastnil deradikalizačního programu. Andreas Zembaty z organizace Neustart, která program zajišťovala, agentuře APA řekl, že Fejzulai se po celou dobu musel pravidelně setkávat s kurátory, i když měl bydlení i práci. Za “neškodného a napraveného” ho prý organizace nikdy nepovažovala.