Podle komisařky OSN ustupují lidská práva ve světě nejvíc za poslední desetiletí

“Abychom se dostali z nejrozsáhlejší a nejhlubší kaskády neúspěchů na poli lidských práv za našich životů, potřebujeme vizi a soustředěnou akci,” uvedla podle agentury AFP Bacheletová u příležitosti zahájení 47. zasedání Rady OSN pro lidská práva. “Extrémní chudoba, nerovnosti a bezpráví jsou na vzestupu. Demokratický a občanský prostor se drolí,” dodala.
Ohledně Číny řekla, že je v kontaktu s tamními úřady v souvislosti s návštěvou Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kterou by podle svých slov mohla uskutečnit ještě letos. S Pekingem vyjednává o podmínkách návštěvy, do které ji tlačí především západní země, od září 2018. Podle lidskoprávních organizací je v Sin-ťiangu drženo ve zvláštních táborech přes milion muslimských Ujgurů a příslušníků dalších menšin.
Bývalá prezidentka Chile odsoudila také “hrůzný dopad” čínského zákona o národní bezpečnosti na poloautonomní Hongkong, který se podle ní v posledním roce stal nástrojem na umlčování tamních kritiků Pekingu. Na jeho základě bylo zatčeno 107 lidí a 57 formálně obviněno, první procesy začínají tento týden.
Bacheletová podrobila kritice také nedávná opatření Kremlu, kterými podle ní zúžil prostor pro vyjadřování nesouhlasných názorů i možnost opozice kandidovat v zářijových parlamentních volbách.
Znepokojivá je podle komisařky také snaha úřadů rozbít hnutí vězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Jeho organizace dostaly začátkem měsíce soudní zákaz činnosti z důvodu “extremismu”. Prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který zakazuje členům a sponzorům organizací označeným za extremistické kandidovat ve volbách.
“Vyzývám Rusko, aby dodržovalo občanská a politická práva,” dodala s tím, že ruské úřady by měly skoncovat s jednostranným nálepkováním obyčejných jednotlivců, novinářů a nevládních organizací jako “extremistů”, “zahraničních agentů” či “nežádoucích organizací”.
Vysoká komisařka zmínila také situaci v Bělorusku, z nějž dostává “řadu zpráv o svévolném zatýkání, věznění, mučení a týrání”. Evropská unie dnes schválila hospodářské sankce proti režimu Alexandra Lukašenka. Bacheletová také uvedla, že ji “hluboce rozrušily” zprávy z etiopského regionu Tigraj, kde je v důsledku války ohroženo hladomorem přibližně 350.000 lidí. Oblast je podle ní zasažena bezprávím v podobě vražd, svévolného zatýkání i sexuálně motivovaného násilí.