Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Po Trumpově vítězství se objevily útoky vůči menšinám

11. listopadu 2016
Čtení na 3 minuty
Po výhře Donalda Trumpa se na toaletách minnesotské státní univerzity objevily rasistické nápisy. FOTO: koláž z fotografií uveřejněných na twitteru televizní stanice WCCBO - CBS Minnesota.

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se v USA objevily případy nenávistných projevů vůči cizincům a muslimům, píše server Aktuality.sk, který zveřejnil článek zpravodajské televize CNN. Ta informovala v noci na dnešek o studentovi Mosesovi Karngbayovi, který našel na toaletách ve své škole ve státě Minnesota rasistické nápisy jako „#Go back to Africa“ (Vraťte se do Afriky), „Make America great again“ (slogan Trumpovy kampaně), „Whites only“ (Jen pro bílé), „White America“ (Bílá Amerika) či „Trump“. Policisté zaznamenali také nápisy s hákovými kříži po budovách a vozidlech a obtěžování studentů pro jejich rasu a náboženské vyznání.

„To je poprvé, co mi bylo v škole do pláče,“ řekl student minnesotské univerzity Moses Karngbaye místní televizi WCCO, kterou informoval o rasistických nápisech jako „Whites only“ (Jen pro bílé), „White America“ (Bílá Amerika), jež nalezl na školních toaletách.

Muslimce ukradli auto

Další případ se stal studentce státní univerzity v San Diegu, kterou na cestě k jejímu autu začali obtěžovat dva muži, kteří se hlásili k podpoře Donalda Trumpa. Podle vedení školy se na ni zaměřili zřejmě kvůli její muslimské víře a kvůli tomu, že nosí tradiční muslimský oděv a hidžáb. Muži studentce vzali kabelku, batoh a klíče od auta. Následně zavolala policii, ale mezitím jí ukradli auto. Pachatelé tohoto činu jsou stále na svobodě.

I další případ se odehrál ve škole, konkrétně den po volbách ve střední škole Royal Oak ve státě Michigan. V tamní jídelně začali někteří studenti vykřikovat “Postavit zeď! Postavit zeď!”, které odkazuje k Trumpovým vyjádřením z předvolební kampaně o postavení zdi na hranicích s Mexikem, který by zabránil nelegální migraci. Video z jídelny bylo zveřejněno na jedné ze sociálních sítí. Končí se v momentě, kdy jedna dívka upozorní spolužáky, že jsou natáčeni.

Útoky na černochy

“Pracujeme s našimi studenty, abychom jim pomohli pochopit vliv jejich slov a činů na ostatních v jejich okolí,” reagovalo ve čtvrtek na incident vedení školy.
Den po Trumpově vítězství někdo namaloval rasistický nápis na stěnu ve městě Durham ve státě Severní Karolína. Stálo v něm “Black lives do not matter and neither does your votes” (Na životech černochů ani na jejich hlasech nezáleží), což je narážka na celoamerické hnutí s názvem Black Lives Matter (Na životech černochů záleží). Nápis byl ještě v ten den zatřen.

Ve Filadelfii policie zaznamenala po volbách několik hákových křížů či nacistických pozdravů načmáraných na několika stěnách budov a vozidel. Okno jedné z budov na Broad Street někdo popsal slovy “Sieg Heil 2016” a “Trump”, přičemž písmeno T bylo nahrazeno hákovým křížem. Podle agentury Reuters se však objevily i zprávy o fyzických a slovních útocích na Trumpovy příznivce. Například na videu zveřejněném na jedné sociální síti je vidět, jak nejméně dva lidé bijí muže na křižovatce v Chicagu, přičemž další křičí “Zvolili jste Trumpa” a “Nevolte Trumpa.”

Takovou vlnu nenávisti jsem nezažil, tvrdí Potok

Mark Potok z americké neziskové organizace Southern Poverty Law Center bojující za občanská práva ve čtvrtek na tiskové konferenci ve Washingtonu řekl, že takovou vlnu činů z nenávisti nezažil v USA od zvolení Baracka Obamy za prvního černošského prezidenta v roce 2008. Připomněl, že podobná vlna proběhla Velkou Británií po červnovém referendu o odchodu z Evropské unie. “Neočekávám, že by to trvalo čtyři roky. V případě brexitu se to uklidnilo po několika týdnech týdnech,” řekl Potok.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon