Po požáru v uprchlickém táboře nabídli kosovským Romům stany. Ti jsou s řešením nespokojeni
Asi stovka Romů, kteří do země uprchli před válkou v Kosovu, včera v Podgorici protestovala proti formě nouzové pomoci od černohorské vlády. Ta obyvatelům poté, co v úterý vyhořel uprchlický tábor kosovských Romů, nabídla postihnutým lidem stany. To Romy podle soukromé srbské televizní a rozhlasové stanice B92 pobouřilo, protože chtějí trvalé řešení bytové otázky.
“Zloději, chceme byty,” skandoval dav před sídlem vlády. “Dočasné ubytování trvá 13 let. Pokud nemůžete problém našeho trvalého bydlení vyřešit a nabídnout nám něco lepšího než chatrče a stany, tak se nás nesnažte ošálit. Je lepší nás zastřelit, tohle je mučení,” vypověděl jeden z protestujících.
Kancelář pro péči o uprchlíky uvedla, že rozdávání stanů bylo “nezbytné” a že jde o krátkodobé řešení, neboť vláda již pracuje na trvalém vyřešení bytové situace Romů.
EU v minulosti na financování trvalého ubytování lidí z uprchlického tábora na podgorickém předměstí Konik vynaložila 2,5 milionu eur (asi 64 milionů korun). Evropská komise ve své poslední zprávě k tomuto bodu uvedla, že tábor “de facto představuje segregaci” a že životní podmínky jsou tam “nehumánní a nebezpečné”.
Uprchlický tábor vyhořel v úterý, při požáru nikdo neutrpěl zranění, o přístřeší přišlo asi 800 lidí. Policie případ vyšetřuje, podle B92 se ale domnívá, že příčinou je nedbalost. Černohorská média nicméně informovala, že tábor někdo zapálil úmyslně.
V Konikském táboře žijí Romové, kteří se do Černé Hory uchýlili před válkou v Kosovu. V Černé Hoře s 650.000 obyvateli žije asi 12.000 uprchlíků ze zemí někdejší Jugoslávie, mezi nimiž je podle oficiálních údajů 2000 Romů. Neoficiální údaje podle ANSA odhadují počet romských uprchlíků na 10.000.