Památku obětí holokaustu uctí dnes v Osvětimi desítky státníků
Na tři desítky hlav států a vlád se dnes v jihopolské Osvětimi zúčastní vzpomínkové akce u příležitosti 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora, v němž za druhé světové války zemřelo přes 1,1 milionu lidí, většinou Židů. Do památníku v Osvětimi přijedou mimo jiné prezidenti Izraele, Polska a Německa Reuven Rivlin, Andrzej Duda a Frank-Walter Steinmeier či španělský král Felipe VI. Za Českou republiku se účastní premiér Andrej Babiš.
Pietní akty začnou už ráno, kdy polský prezident Duda a bývalí vězni tohoto tábora položí květiny u takzvané zdi smrti, kde byli vězni v táboře popravováni. Před polednem by měl Duda s izraelským prezidentem Rivlinem položit květiny u památníku polského odbojáře Witolda Pileckého, který se v roce 1940 nechal do Osvětimi zavřít dobrovolně, aby prověřil zprávy o tamních zvěrstvech nacistů a informoval o nich svět. Hlavní vzpomínková akce dnes v Osvětimi začne v 15:30 SEČ.
U příležitosti letošního 75. výročí osvobození tábora Osvětim se už minulý týden konalo v Jeruzalémě světové fórum o holokaustu, jehož se účastnily desítky státníků, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, amerického viceprezidenta Mikea Pence či prezidenta Francie Emmanuela Macrona. Z těchto tří dnes do Osvětimi nikdo nepřijede. Fóra v Jeruzalémě se naopak neúčastnilo Polsko kvůli sporům s Moskvou ohledně viny za vyvolání druhé světové války.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz) založili nacisté v roce 1940 a mezi prvními v něm byli internováni polští odbojáři. Následující rok byl poblíž postaven rozsáhlejší komplex Osvětim II – Březinka (Birkenau), který se stal největším střediskem určeným nacisty k vyhlazování evropských Židů. Podle osvětimského muzea v táboře zahynulo přes 1,1 milionu lidí, z toho milion Židů. Vězněno tam bylo i na 50 000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6 000.
Na dnešek připadá Mezinárodní den památky obětí holocaustu, který je připomínán z vyhlášení Valného shromáždění OSN od roku 2006. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu.