Neonacisté se sešli v Berkeley na nepovolené demonstraci. Stovky lidí proti jejich akci protestovaly
Násilnými střety skončilo v Berkeley nedaleko San Franciska nedělní shromáždění příznivců krajní pravice,
neonacismu a prezidenta Donalda Trumpa na jedné straně a jejich oponentů na straně druhé. Na různě orientované akce přišlo několik tisíc lidí a policie více než deset osob odvedla k výslechu.
Problémy začaly v poledne místního času, když navzdory zákazu dorazila do centrálního parku v Berkeley menší skupina
neonacistů a Trumpových stoupenců. Chtěli uspořádat akci s názvem Proti marxismu v Americe, ale nedostali k tomu povolení. Policie je nicméně do parku pustila a vyčlenila jim ohrazený prostor, k němuž dorazilo také několik set lidí z opačného tábora. Byli v černém a s hesly Ne Trumpovi, Ne Ku Klux Klanu, Ne fašistické Americe, Nacisté, jděte domů.
Mnozí z prezidentových stoupenců měli zakryté obličeje a z parku je eskortovali policisté. Podle policie byli předvedeno k výslechu 14 lidí, většina z nich za porušení zákazu maskovat se a ozbrojovat se.
Trumpovi odpůrci použili pepřový sprej proti vůdci pravicové extremistické organizace Patriot Prayer Joeyovi Gibsonovi. Podle listu Los Angeles Times je Gibson mezi zatčenými. Patriot Prayer původně plánovala manifestaci na sobotu do San Franciska, ale Gibson už v pátek ohlásil její zrušení. Náhradou mělo být právě nedělní shromáždění v Berkeley, ale místní správa ho nepovolila. Starosta Jesse Arreguin vyzval odpůrce krajní pravice, aby se parku vyhnuli.
Policie oznámila, že postupně se v parku sešlo asi 4000 lidí a že se je do 15:30 místního času podařilo rozehnat. Policejní velitel Andrew Greenwood hájil postup svých podřízených, když řekl, že se policisté rozhodli nebránit krajně pravicovým demonstrantům vstoupit do parku, protože se tak předešlo mnohem brutálnějšímu násilí v ulicích. Kolem parku byly umístěny zátarasy a policisté kontrolovali příchozí. Chtěli předejít tomu, aby se na shromáždění dostali lidé s tyčemi, psy, skateboardy a šátky k maskování tváří. Ti, kterým se dovnitř s tyčemi podařilo proniknout, byli zadrženi.
Při podobném střetu zastánců extrémní pravice,
neonacismu a jejich odpůrců 12. srpna ve Virginii zemřela jedna žena a asi 20 lidí bylo zraněno. Trump tehdy řekl, že viníci jsou na obou stranách;
neonacisté prezidentovo hodnocení ocenila, zatímco další Trumpa kritizovali za neschopnost jasně se postavit proti krajně pravicovým kruhům.