Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Neonacisté oslavují Muskovu zdviženou pravici! Kritici varují před normalizací extremismu, na továrnu Tesly promítli nápis „Heil“

24. ledna 2025
Čtení na 2 minuty
Němečtí a britští aktivisté z organizací Center for Political Beauty a Led by Donkeys promítli n atovárnu Tesly v Brelíně nápis „Heil Tesla“ (FOTO: Led by Donkeys)
Němečtí a britští aktivisté z organizací Center for Political Beauty a Led by Donkeys promítli n atovárnu Tesly v Brelíně nápis „Heil Tesla“ (FOTO: Led by Donkeys)
Gesto zdvižené pravice, které Elon Musk předvedl během svého vystoupení na oslavách inaugurace Donalda Trumpa, vzbudilo širokou mezinárodní odezvu. Zatímco neonacistické skupiny v USA i Evropě gesto oslavují jako symbol „konce woke kultury“, odborníci a kritici upozorňují na jeho podobnost s nacistickým pozdravem. V Německu dokonce aktivisté promítli nápis „Heil Tesla“ na továrnu Tesly u Berlína, čímž vyjádřili svůj nesouhlas s Muskovým chováním.

„Chci vám jen poděkovat, že jste to umožnili,“ řekl Musk Trumpovým příznivcům v zaplněné aréně Capital One ve Washingtonu. Následně si pravou rukou poklepal na hruď a zvedl pravou paži šikmo vzhůru dlaní dolů s nataženými prsty. „Mé srdce patří vám,“ dodal miliardář, když se otočil ke druhé části publika a gesto zopakoval.

Tato gestikulace okamžitě upoutala pozornost médií a uživatelů sociálních sítí, kteří ji označili za nacistický pozdrav. Musk na kritiku reagoval na sociální síti X (dříve Twitter) s tím, že obvinění jsou „ohraná“ a přirovnání k Hitlerovi označil za „trapné“.

Naopak krajně pravicoví komentátoři gesto oslavovali. „Možná je woke opravdu mrtvé,“ napsal na X bělošský nacionalista Keith Woods. Krajně pravicový komentátor Evan Kilgore dodal: „Vážně Elon Musk právě udělal hitlerovský pozdrav? Jsme skutečně zpět.“

Organizace Anti-Defamation League (ADL), která sleduje projevy antisemitismu a extremismu, označila Muskovo gesto za „neohrabané“ a varovala před unáhlenými závěry. Někteří odborníci na extremismus však byli přímočařejší. Kurt Braddock z Americké univerzity ve Washingtonu uvedl, že šlo o „fašistický pozdrav“ a že „lidé by neměli pochybovat o tom, co viděli“.

Podobný názor vyjádřil i Efraim Zuroff, bývalý šéf jeruzalémské pobočky Centra Simona Wiesenthala, který gesto označil za „mimořádně šokující“. Podle něj bylo zvlášť neakceptovatelné, že Musk tento pozdrav použil během inaugurace prezidenta.

V Evropě, kde je gesto zdvižené pravice spojováno s nacistickým Německem a fašistickou Itálií, vzbudil incident pobouření. V Německu i Itálii je fašistický pozdrav zakázán zákonem. Italská komunistická mládežnická organizace dokonce v reakci na incident pověsila Muskovu figurínu hlavou dolů na milánském náměstí Piazzale Loreto, kde bylo v roce 1945 stejným způsobem zneuctěno tělo diktátora Benita Mussoliniho.

Ve Francii se v pondělí rozhodlo více než 80 organizací opustit sociální síť X, přičemž mezi nimi byly lidskoprávní skupiny, univerzity a média. Španělská ministryně práce Yolanda Díazová rovněž oznámila, že kvůli Muskovu chování ze sítě odchází. Není však jasné, zda se organizace a jednotlivci rozhodli odejít přímo kvůli gestu, nebo obecně kvůli směřování platformy pod Muskovým vedením.

„Heil Tesla“: Aktivisté promítli na továrnu Tesly odkaz na nacistický pozdrav

Němečtí a britští aktivisté z organizací Center for Political Beauty a Led by Donkeys reagovali na incident protestní projekcí na továrnu Tesly u Berlína. Na záběrech promítaných na budovu bylo zachyceno Muskovu gesto vedle obrazů krajně pravicových politiků, včetně šéfky německé strany Alternativa pro Německo Alice Weidelové, kterou Musk podpořil v předvolební kampani. Projekce končila nápisem „Heil Tesla“, který podle aktivistů symbolizuje nebezpečí, jež Musk představuje pro demokracii v Evropě.

„Musk hajloval stejně jako američtí neonacisté, a jeho gesto normalizuje fašistickou symboliku,“ prohlásil zakladatel organizace Center for Political Beauty Philipp Ruch.

Továrna Tesly u Berlína se v minulosti stala terčem několika protestů. Loni v listopadu policie vyklidila tábor ekologických aktivistů poblíž závodu, kteří se snažili zabránit jeho rozšíření. V březnu sabotovala levicová skupina dodávky elektrické energie do továrny, což na několik dní ochromilo její provoz.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon