Neonacista zemřel při výpravě u bývalé rezidence Adolfa Hitlera
Na konci září zahynul na hoře Untersberg na německo-rakouském pomezí 37letý Andreas M., jeden z předních členů bavorské neonacistické strany Der III. Weg (Třetí cesta). Neonacista se zřítil z výšky 60 metrů poté, co uklouzl na mokrém kořenu. Tragická nehoda se stala nedaleko bývalé Hitlerovy rezidence, které má pro neonacistickou scénu v Německu zvláštní význam.
Andreas M. se vydal na horskou túru se dvěma dalšími muži, kteří po jeho pádu utrpěli těžký šok a byli evakuováni záchrannými vrtulníky. Skupina směřovala na setkání zhruba 30 osob, mezi nimiž údajně byli i zahraniční účastníci. Média o tragédii informovala již na konci září, ale až později se z reakce neonacistické scény zjistilo, že obětí je významný člen neonacistické strany.
Hora Untersberg, kde došlo k tragédii, má pro neonacistické hnutí silný symbolický význam. V této oblasti se nacházel Berghof, bývalá rezidence Adolfa Hitlera, kde trávil mnoho času a která měla klíčový význam pro nacistické vedení. I když byla po válce zničena, neonacisté nadále tuto lokalitu využívají k symbolickým akcím, jako jsou například túry, při kterých zanechávají nacistické symboly v okolí.
A právě strana Der III. Weg, k níž patřil Andreas M., často pořádala výlety na hory jako způsob posilování ideologické a fyzické odolnosti. Například jejich “pracovní skupina Tělo & duch“ organizuje horské výpravy, které považuje za nástroj k posílení loajality k vlasti a neonacistickým ideálům. V jedné z jejich zpráv se píše: „Každý krok přes skalnatý terén je krokem pro naši vlast.“
Je teda otázka, zda setkání přibližně 30 osob, kam mířil i Andreas M. se dvěma společníky mělo být setkání neonacistů. Lutz Giesen, známý představitel pravicové extremistické scény v Německu, který má na svém kontě řadu odsouzení za šíření nenávisti, tvrdí, že politické přesvědčení nebylo hlavním motivem túry, ačkoli bylo potvrzeno, že na akci byli přítomni i další příslušníci krajní pravice.
Po smrti Andrease M. se na sociálních sítích, zejména na Telegramu a Facebooku, začaly šířit výzvy k finanční podpoře jeho pozůstalé rodiny – manželky a čtyřměsíční dcery. Založené sbírky vynesly téměř 20 000 eur (přes 500 000 Kč). Hlavní sbírku zorganizoval neonacista z Dolního Saska, který vyzval veřejnost k pomoci s odůvodněním, že „holčička nikdy nepozná svého otce“. Kromě finanční pomoci rodině bylo část peněz určeno i na vybudování pamětní desky na místě tragédie.