Neonacista Breivik je stále nebezpečný, měl by zůstat v izolaci, řekl u soudu zástupce ministerstva spravedlnosti Norska
Norský pravicový extremista Anders Breivik je stále nebezpečný a měl by zůstat ve vězení v izolaci. Norskému soudu to řekl zástupce ministerstva spravedlnosti této skandinávské země Andreas Hjetland. Hovořil na závěr procesu, jímž se chce odsouzený domoci ukončení samovazby a kontaktu s vnějším světem. Soudkyně Birgitte Kolrudová vynese verdikt v příštích týdnech, uvedla agentura Reuters.
Nyní 44letý krajně pravicový fanatik, který v červenci 2011 zabil osm lidí při bombovém útoku ve vládní čtvrti v Oslu a pak na táboře sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya postřílel dalších 69 osob, je pořád velmi nebezpečný, řekl v závěrečné řeči Hjetland. Podle něj není důvod pro tvrzení, že Breivikova lidská práva jsou pošlapávána. “Přetrvává velké nebezpečí, že by se mohl dopustit násilí nebo že by mohl inspirovat druhé,” dodal zástupce vlády.
Breivik žaluje norský stát, který podle jeho názoru porušuje jeho lidská práva zákazem komunikace s okolním světem a tím, v jakých podmínkách jej vězní. Pětidenní série slyšení u soudu skončila v pátek, Breivik nakonec nevyužil možnosti na závěr osobně promluvit, uvedla agentura Reuters.
V úterý Breivik se slzami v očích řekl, že izolace je pro něj noční můra a že každý den zvažuje sebevraždu. Jeho obhájce v pondělí řekl, že jeho mandant trpí hlubokou depresí.
Breivikova psychiatrička Janne Gudimová Hermansenová však ve čtvrtek uvedla, že si nemyslí, že by Breivik trpěl těžkými depresemi, a podle norského tisku zpochybnila také upřímnost jeho slz. Její závěry potvrdila i psycholožka Inni Reinová, podle které odsouzený nemá sebevražedné myšlenky ani deprese. “Máme zcela jednoznačný dojem, že se mu daří velmi dobře,” řekla soudu.
Soudní jednání se konalo z bezpečnostních důvodů přímo ve věznici Ringerike, kde Breivik obývá tři místnosti. Má k dispozici kuchyňku, televizi, herní konzoli i zařízení k posilování. Nedávno dostal také tři andulky.
Na podmínky věznění si Breivik v žalobě stěžoval už téměř před deseti lety, u norských soudů ale neuspěl a jeho stížnost zamítl v roce 2018 rovněž Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. V roce 2022 si požádal o předčasné propuštění, soudce ale rozhodl v jeho neprospěch s poukazem na to, že u něj nejsou patrné žádné známky nápravy.
Breivik byl v srpnu 2012 odsouzen za teroristické útoky k 21letému trestu odnětí svobody, který může být prodlužován až na doživotí.