Neofašisté hajlovali v Římě: Opozice žádá zákaz krajně pravicového hnutí
![Premiérka Giorgia Meloniová, jejíž strana Bratři Itálie z postfašistického Italského sociálního hnutí (MSI) vzešla, se k hajlování nevyjádřila (FOTO: Oficiální portrét, Governo italiano, CC BY 3.0 IT DEED)](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fromea.cz%2Fapp%2Fuploads%2F2024%2F01%2Fmeloniova.jpg&w=3840&q=75)
Italské opoziční strany požadují zákaz krajně pravicového hnutí v reakci na nedělní shromáždění radikálů. Stovky z nich podle záběrů zveřejněných na internetu hajlovaly před někdejším sídlem postfašistického Italského sociálního hnutí (MSI). Premiérka Giorgia Meloniová, jejíž strana Bratři Itálie z tohoto hnutí vzešla, se k události nevyjádřila, informovala agentura Reuters.
Příznivci krajní pravice si v neděli připomínali 46. výročí úmrtí trojice neofašistů, z nichž dva zemřeli na jihovýchodě Říma patrně rukou levicového radikála či radikálů a třetího při následných střetech zabila policie. Účastníci vzpomínkového shromáždění v neděli směrem k sídlu postfašistického hnutí zvedali pravice po vzoru italských fašistů z dob druhé světové války.
“Připomíná to rok 1924,” řekla šéfka středolevicové Demokratické strany Elly Schleinová s odkazem na rok, kdy se v Itálii chopil moci fašistický vůdce Benito Mussolini. Podobné oslavy fašistické minulosti země jsou podle ní nepřijatelné a neofašistické skupiny by měly být v souladu s ústavou rozpuštěny.
VIDEO
Po vyšetření události a přijetí jasných opatření volal i předseda středové strany Azione (Akce) Carlo Calenda. “Toto je nepřijatelné zostuzení evropské demokracie,” prohlásil podle Reuters.
Italská ústava zakazuje činnost politických formací, které by navazovaly na Mussoliniho fašistickou stranu. Krajně pravicové skupiny se však formálně reorganizují a přejmenovávají, a snaží se tak zákazu vyhnout, píše Reuters.
Meloniová byla sama v mládí členkou MSI a její vládnoucí Bratři Itálie na ně symbolikou nepřímo odkazují. Premiérka se však v předvolební kampani spojení s neofašismem bránila a prohlásila, že v její straně není pro nostalgii za fašistickou érou místo. Dnes se ke kritickým reakcím opozice nevyjádřila.
Z vládního tábora se nejhlasitěji ozval ministr zahraničí Antonio Tajani z menší formace Vzhůru Itálie. “Máme zákon, který stanovuje, že v naší zemi nemůžete obhajovat fašismus,” prohlásil někdejší předseda Evropského parlamentu.