Němečtí policisté se zapojili do neonacistických skupiny na internetu. Posílali si fotky Adolfa Hitlera, hákové kříže a uprchlíky v plynových komorách. U policie skončili
Německé úřady odhalily 29 účastníků krajně pravicových chatovacích skupin z řad policie. Všichni byli propuštěni ze služby a bylo proti nim zahájeno disciplinární řízení. Informoval o tom ministr vnitra ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko Herbert Reul.
Pět skupin využívajících komunikační aplikaci WhatsApp úřady odhalily v Severním Porýní-Vestfálsku. Pětadvacet z odhalených policistů spadalo pod policejní prezidium v Essenu. Velká většina z nich někdy v minulosti sloužila u policie ve městě Mülheim an der Ruhr.
Úřady provedly razie proti 14 policistům ve 34 služebnách a soukromých bytech v Duisburgu, Essenu, Moersu, Mülheimu a Oberhausenu, uvedla agentura DPA.
Reul dnes hovořil o “ostudě pro policii”. Účastníci chatů si vyměnili i 126 obrazových souborů, mezi nimi i fotografie nacistického vůdce Adolfa Hitlera, hákové kříže nebo fiktivní obrázek uprchlíka v plynové komoře.
Reul ohlásil mimořádnou inspekci na policejním prezidiu v Essenu a pověřil zvláštního pověřence prozkoumáním pravicově extremistických tendencí u policie v Severním Porýní-Vestfálsku.
Ministr spolkové země předpokládá, že účastníků extremistických komunikačních skupin z řad policie bude více. Dosud se vyšetřování opíralo o data v jediném mobilním telefonu. Při ranních raziích však byly zabaveny další mobily.
“Musíme si pokládat nepříjemné otázky,” řekl dnes Reul. “Kdo o tom věděl? Proč to bylo po léta tolerováno a kým?” dodal regionální politik.
Pronikaní neonacistické ideologie do policejních řad němečtí představitelé dosud spíš bagatelizovali. Německý ministr vnitra Horst Seehofer v červenci odmítl volání po prověření rozsahu rasistických postojů mezi policisty s tím, že to není “strukturální problém”.