Němečtí policisté čelí kritice za to, že posilovali v památníku holokaustu
Pozdvižení a kritiku vyvolaly snímky zobrazující dvojici berlínských policistů, jak dělají kliky za použití betonových kvádrů, které v centru německé metropole tvoří památník holokaustu. Mluvčí berlínské policie se od chování policistů distancovala, uvedla agentura AP. Policejní odbory označily chování za výsměch obětem holokaustu.
Snímky zveřejnil bulvární deník B.Z. Podle něj fotografie pochází z konce května a zobrazení policisté byli nasazeni kvůli dohledu nad demonstracemi. Posilováním si zřejmě krátili pauzu.
“Chování kolegů není uctivé k tomu, co památník znamená, a uráží památku těch, kteří byli zavraždění (za nacismu),” uvedla policejní mluvčí Barbara Slowiková. Podle ní orgány policie chování prošetří a eventuálně proti policistům zahájí disciplinární řízení. Židovské komunitě se omluvila.
“Památník holokaustu není hřiště,” uvedly policejní odbory GdP, podle kterých představuje chování policistů výsměch židovským obětem nacismu. Podle odborů je nutné čin potrestat.
Památník holokaustu se nachází v centru Berlína, nedaleko Braniborské brány, a připomíná zhruba šest milionů židovských obětí nacistického režimu. Památník, který navrhl americký architekt Peter Eisenman, tvoří zhruba 2700 betonových kvádrů a byl otevřen v roce 2005.
Památník není oplocen, v jeho areálu je ale zakázáno běhat, skákat přes kvádry, pořádat pikniky či popíjet alkohol. Otevřený přístup ale také vystavuje památník útoku vandalů.