Německo má problém s diskriminací, zejména s rasismem, uvádí výroční zpráva
V Německu je nadále široce rozšířená diskriminace. V úterý to při představení výroční zprávy za loňský rok prohlásila šéfka německého antidiskriminačního úřadu Ferda Atamanová. Její úřad v roce 2021 zaznamenal 5617 ohlášených případů diskriminace, z nichž se 37 procent týkalo rasismu. Problém diskriminace je ale v Německu mnohem hlubší, než zachycené případy ukazují. Z průzkumů totiž podle Atamanové vyplývá, že s ústrky se v 83 milionovém Německu v posledních pěti letech potýkalo více než 13 milionů lidí.
“Počet případů diskriminace zůstává na vysoké úrovni. V roce 2021 obdržel náš poradní tým přes 5600 dotazů, z nichž každý se týkal přinejmenším jednoho důvodu vymezeného antidiskriminačním zákonem. To je druhý největší počet dotazů v historii antidiskriminačního úřadu,” řekla Atamanová. Rekordem byl předloňský rok, kdy úřad zaregistroval 6383 případů diskriminace. “Důvodem mírného poklesu je to, že jsme měli méně případů týkající se pandemie nemoci covid-19,” uvedla.
Nejrozšířenější podobou diskriminace byl loni podle Atamanové rasismus, který tvořil 37 procent ohlášených případů. Ve 32 procentech byly důvodem chronické choroby a zdravotní postižení. Důvody diskriminace byly u dvaceti procent případů pohlaví, u deseti procent věk, u šesti procent náboženství a u čtyř procent sexuální orientace. Tři procenta případů se týkala ústrků kvůli jinému světonázoru. Některé případy udávaly více důvodů diskriminace, proto součet procent neodpovídá stovce.
Případy diskriminace se podle výroční zprávy odehrávají především v sektoru služeb (33 procent) a v profesním životě (28 procent).
“Počet případů diskriminace je alarmující. Zároveň se ale ukazuje, že stále více lidí se s diskriminací nehodlá smířit a hledá pomoc. To je dobrá zpráva,” řekla Atamanová. Vyzvala proto každého, kdo se s diskriminací potkal, aby proti ní zakročil, třeba i soudně. “Diskriminace rozděluje celou společnost a nejen ty, kterých se týká,” uvedla. Poznamenala, že kvůli diskriminaci trpí nejen lidé, ale škody postihují i hospodářství a správu.
Rozšíření diskriminace ve společnosti ukazují podle Atamanové průzkumy. V jednom z nich 16 procent dotazovaných uvedlo, že v uplynulých pěti letech zažilo ústrky. “To je přes 13 milionů lidí,” řekla. “V další studii týkající se sexuálního obtěžování uvedlo 13 procent žen, že bylo takto na pracovišti obtěžováno. I to jsou miliony žen,” řekla. Dodala, že sondáže rovněž ukazují, že s rasismem se nejméně jednou setkalo 22 procent lidí.
Atamanová prohlásila, že Německo potřebuje novelizovat svůj antidiskriminační zákon, aby lidem poskytl lepší ochranu. “Německý antidiskriminační zákon musí konečně odpovídat mezinárodním standardům. Nyní nezaručuje plnou ochranu,” dodala.