Německá policie rozbila neonacistickou skupinu, plánovali útoky na uprchlíky a politické odpůrce

Německá policie při rozsáhlé razii zadržela pět mladých mužů, které považuje za členy či podporovatele krajně pravicové teroristické organizace. Nejmladšímu z nich bylo 14 let. S odvoláním na generální státní zastupitelství, které se zabývá nejzávažnější trestnou činností, o tom informovala agentura DPA. Mladíci jsou podezřelí, že plánovali útoky na uprchlíky a politické oponenty.
Policisté ve středu brzy ráno zasahovali ve třech spolkových zemích: v Meklenbursku-Předním Pomořansku, Braniborsku a Hesensku. Zadržení mladíci ve věku od 14 do 18 let byli členy či podporovateli krajně pravicové skupiny Poslední obranná vlna (Letzte Verteidigungswelle). Podle úřadů jde přitom o teroristickou skupinu, tři její členové už dříve skončili ve vazbě. Na razii se podílelo více než 200 policistů, kteří prohledali i 13 objektů, kromě zmiňovaných spolkových zemí také v Sasku a Durynsku.
Podle časopisu Der Spiegel je Poslední obranná vlna neonacistická skupina, která působí v řadě německých spolkových zemí. Vznikla nejpozději loni v dubnu. Členy získává především na sociálních sítích – na instagramu, tiktoku či telegramu.
“Členové tohoto sdružení se sami vidí jako poslední instance obrany ‘německého národa’,” uvedlo generální státní zastupitelství. “Cílem je násilnými útoky, především na migranty a politické oponenty, dosáhnout zhroucení demokratického systému ve Spolkové republice Německo,” dodalo. “Obzvlášť šokující je, že všichni zadržení byli při založení teroristické skupiny ještě nezletilí,” uvedla k razii německá ministryně spravedlnosti Stefanie Hubigová.
Členové či podporovatelé skupiny v minulosti už páchali trestnou činnost, na svědomí mají například žhářský útok na kulturní centrum v braniborském Altdöbernu z loňského října. Úřady členy skupiny viní také z útoku na ubytovnu pro žadatele o azyl v durynském Schmöllnu z letošního ledna. Dva mladíci tehdy posprejovali budovu xenofobními nápisy a pokusili se ji rovněž zapálit. Oba jsou už několik měsíců ve vyšetřovací vazbě.
V plánu měli členové Poslední obranné vlny podle časopisu Der Spiegel také útok na ubytovnu pro uprchlíky v braniborském Senftenbergu. Zabránit se mu podařilo mimo jiné díky tipu reportérky stanice RTL, která se v té době vydávala za sympatizantku a dostala se dovnitř skupiny.
Deník Bild napsal, že jeden ze zadržených si k plánovanému žhářskému útoku na ubytovnu zakoupil v Česku dvě takzvané kulové pumy, což je velmi silný druh zábavní pyrotechniky. Německo nákup dělobuchů a petard přísně reguluje, řada Němců se proto za nákupy vydává na trhy do Česka a Polska, kde se snadno dostanou i k regulovaným druhům zábavní pyrotechniky. Při odpalování kulových bomb se v Německu každoročně zraní několik lidí, výjimkou nebývá ani úmrtí.