Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Miliardář George Soros předává kontrolu nad svým impériem synovi Alexandrovi

12. června 2023
Čtení na 3 minuty
George Soros a Alex Soros (FOTO: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0, Alex Soros/Twitter, koláž: Romea.cz)
George Soros a Alex Soros (FOTO: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0, Alex Soros/Twitter, koláž: Romea.cz)
Miliardář a finančník George Soros předává kontrolu nad svým rozsáhlým impériem sedmatřicetiletému synovi Alexandrovi. Řekl to v rozhovoru, který zveřejnil list The Wall Street Journal (WSJ). Dvaadevadesátiletý šéf hedgeového fondu Quantum Fund, který se stal filantropem a významným podporovatelem liberálních aktivit, uvedl, že dříve nechtěl, aby jeho nadaci Open Society Foundations (OSF) převzalo jedno z jeho pěti dětí.

“Zaslouží si to,” řekl ale, když komentoval své rozhodnutí předat nadaci a zbytek svého impéria v hodnotě 25 miliard dolarů (551 miliard korun) svému synovi, který své jméno zpravidla zkracuje na Alex. Ten v rozhovoru s WSJ uvedl, že je “více zaměřený na politiku” než jeho otec. Hodlá i nadále prostřednictvím rodinných peněz podporovat levicově orientované americké politické kandidáty.

“Byl bych sice rád, kdyby v politice peníze nebyly, ale dokud to bude dělat druhá strana, budeme to dělat taky,” řekl Alex Soros.

George Soros například podpořil více než půl miliony dolarů (11,7 milionu korun) uchazeče o post amerického prezidenta Joea Bidena. Současného prezidenta USA a Bidenova soupeře Trumpa na fóru v Davosu označil za podvodníka a sebestředného člověka s narcistní povahou, který chce, aby se svět točil kolem něho.

Zdroj blízký rodině uvedl, že Sorosovy priority v americké politice se jmenováním Alexe nezmění. Vedení nadace učiní z Alexe, který tento týden na Twitteru zveřejnil fotografii, na níž pózuje s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, potenciální terč pravicových skupin a vůdců, kteří útočili na jeho otce.

V názorovém článku pro CNN tento měsíc Alex pochválil krok Bidenovy administrativy v boji proti antisemitismu a odsoudil útoky na svého otce ze strany maďarského premiéra Viktora Orbána a Elona Muska.

Správní rada OSF zvolila Sorose mladšího v prosinci svým předsedou. Nadace směřuje ročně asi 1,5 miliardy dolarů skupinám, které podporují například lidská práva ve světě a pomáhají budovat demokracii, uvedl WSJ.

George Soros: Miliardář, filantrop a filozof vizionář

George Soros se narodil v budapešťské židovské rodině jako György Schwartz. V šestnácti letech opustil rodnou zemi a odešel do Británie. Zpočátku se živil manuálními pracemi, posléze vystudoval filozofii na prestižní Londýnské ekonomické škole. V polovině 50. let už coby George Soros přesídlil do USA a začal se živit jako analytik.

Na Wall Street se stal během deseti let uznávaným makléřem, v roce 1969 převzal vedení fondu Quantum. Prostřednictvím fondu dokázal Soros po desítky let zhodnocovat peníze investorů, sám pak vydělal miliardy. Jako investor Soros vyhledával slabiny a nerovnováhy a dokázal jich využít. Jeho “majstrštyk” přišel v září 1992, kdy vydělal při spekulaci na pokles libry za jediný měsíc celou miliardu dolarů.

V 80. letech začal Soros přesouvat svoji pozornost k mecenášským aktivitám. Stáhl se z vedení fondu a soustředil se na práci jakéhosi filozofa-vizionáře, jak na poli investic (začal se orientovat spíše na měnové spekulace), tak na poli charitativním.

Hlavním cílem Sorosových filantropických aktivit je podpora otevřené společnosti založené na respektu k lidským právům, transparentní veřejné správě a vládě práva. Peníze z charity míří například na projekty v zemích třetího světa.

“Mohl jsem být zabit nacisty. Mohl jsem promarnit svůj život za komunistů. To je to, co mě vedlo k myšlence otevřené společnosti,” vysvětlil Soros, proč se rozhodl zaměřit dobročinnost právě směrem, na který jej ještě za dob studií navedl filozof a pedagog Karl Popper.

Koncem 70. let začal Soros poskytovat stipendia černošským studentům na univerzitě v Kapském Městě. Posléze se zaměřil na komunistické země ve střední Evropě, v nichž podporoval opoziční uskupení, mezi nimi i Chartu 77.

ARCHIVNÍ VIDEO

Dlouhodobě Soros pracuje také na zlepšení postavení Romů. V roce 2011 v rámci toho zavítal i do Česka, zajímal se o to, jak zde vypadá výuka Romů. Navštívil tehdy Základní školu Havlíčkovo náměstí (dnešní Základní škola Cimburkova), která jako první v Praze zavedla přípravné třídy pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a zajistila romské asistenty.

V roce 1991 Soros v Praze založil Středoevropskou univerzitu (CEU). Česká vláda se ale později odmítla podílet na jejím financování, škola město opustila a přesídlila do Budapešti. I odtud se ale nakonec přesunula, v roce 2018 oznámila stěhování do Vídně. Krok univerzity následoval poté, co maďarská vláda odmítla podepsat dohodu o setrvání univerzity v Budapešti, jež škole garantovala univerzitní svobodu. V roce 2017 na univerzitě studovalo téměř 1500 studentů ze 117 zemí světa.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon