Mensur Haliti pro EuroNews: Znovuzvolení Trumpa může ohrozit ochranu práv Romů v Evropě
Znovuzvolení Donalda Trumpa by podle Mensura Halitiho, viceprezidenta nadace Roma Foundation for Europe, mohlo zásadně ohrozit nejen americkou demokracii, ale také evropské hodnoty a práva menšin. Haliti to uvedl ve svém komentáři pro server EuroNews, kde upozorňuje na zvýšená rizika pro Romy, největší marginalizovanou menšinu v Evropě.
„Trumpovo znovuzvolení nejen destabilizuje americkou politiku, ale také zvyšuje hrozby pro demokratické základy Evropy. Nejvíce tento tlak pocítí Romové, největší a zároveň nejvíce marginalizovaná menšina v Evropě, jejichž už tak křehká ochrana visí na vlásku,“ varuje Haliti. Podle něj jsou Romové v současném evropském prostředí „lakmusovým papírkem“ odolnosti demokracie. Zvláště ve střední a východní Evropě, kde mnozí Romové spoléhají na unijní mechanismy, jako je Akční plán proti rasismu, mohou ochrany menšin oslabit pod tlakem rostoucího autoritářství a nacionalismu.
Haliti připomíná, že transatlantická spolupráce, která dlouhodobě posilovala demokratické normy ve střední a východní Evropě, ztrácí na síle, což otevírá prostor pro vliv autoritářských režimů, například Ruska a Číny. „Bez podpory USA při prosazování demokratických hodnot hrozí, že ochrana Romů se zhroutí pod tlakem etno-nacionalistických vůdců, kteří k upevnění své moci zneužívají dezinformace, klientelismus a svalování viny na jiné,“ varuje.
Trumpova politika „America First“ podle Halitiho dodává odvahu nacionalistickým vůdcům v Evropě. “V takovém prostředí slábne vliv institucí, jako je Helsinská komise, která dříve upozorňovala na násilí proti Romům, a USAID, jež se zaměřovala na programy podporující odolnost komunit,” píše ve svém komentáři pro server EuroNews.
Cesty k posílení evropské demokracie
Podle Halitiho by měla Evropská unie reagovat rázně a přijmout opatření, která posílí její demokratické struktury a ochranu nejohroženějších komunit. „EU musí zajistit, aby orgány jako Evropský soudní dvůr měly pravomoc vydávat závazná doporučení na ochranu menšin, a propojit je s finančními pobídkami,“ navrhuje.
Haliti rovněž zdůrazňuje význam investic do romské občanské společnosti a rozvojových programů, jako je například iniciativa CERV nebo Evropský sociální fond+. Tyto programy podle něj mohou posílit odolnost romských komunit a jejich nezávislost na klientelistických sítích. “Tyto investice mohou podpořit zapojení na místní úrovni, čelit nacionalistické rétorice a posílit hlas Romů v rozhodovacích procesech na lokální i unijní úrovni,” píše Mensur Haliti.
Klíčovým problémem zůstává podle něj také šíření dezinformací. „Evropský plán pro demokracii by měl zahrnovat specifické vzdělávací iniciativy zaměřené na digitální gramotnost Romů,“ upozorňuje Haliti s tím, že Romové a Romky, tak mohou čelit manipulativním kampaním, které se na ně zaměřují. “Spoluprací s platformami, jako je Evropské středisko pro sledování digitálních médií (EDMO), může EU chránit Romy před škodlivými narativy a podporovat informovanější a aktivnější občanskou angažovanost,” dodává.
Romští lídři musí být součástí evropského rozhodování
Závěrem Haliti apeluje na evropské instituce, aby systematicky zapojovaly romské lídry do svých rozhodovacích procesů. „Zajištění institucionálního zastoupení Romů v rámci správy EU by umožnilo, aby jejich hlas zazněl tam, kde je nejvíce zapotřebí, píše Haliti a dodává: „Vytvoření příležitostí pro romské lídry k aktivnímu působení v Evropském parlamentu a dalších významných institucích by nejen potvrdilo závazek EU k podpoře rozmanitosti, ale také zajistilo, že politika bude odpovídat zkušenostem a potřebám jedné z nejvíce vyloučených komunit v Evropě.”
Podle Mensura Halitiho přístup EU k začleňování Romů ukáže, nakolik je schopna bránit demokratické hodnoty tváří v tvář extremismu a autoritářství. “Trumpovo znovuzvolení a odklon USA od dosavadních priorit kladou na Evropu naléhavý úkol posílit své demokratické základy,” uzavírá svůj komentář pro server EuroNews Mensur Haliti, viceprezident nadace Roma Foundation for Europe.