Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Manipulace: "Muslimský svět" se podle obrázku z Facebooku prý směje útoku v Londýně. Data dokazují, že jde o lež

24. března 2017
Čtení na 2 minuty

Sociálními sítěmi koluje údajně reálný screenshot živého facebookového vysílání arabské televize Al Jazeera po středečního útoku v Londýně, který má prý dokazovat, že muslimové mají z útoku radost. “Muslimský svět se směje po útoku v Londýně,” sdílí někteří uživatelé sociálních sítí a na základě screenshotu tvrdí, že diváci Al Jazeery mají z útoku radost a dávají záběrům “lajky”, srdíčka a události se smějí. Statistiky u živého vysílání Al Jazeery však vypovídají o opaku a jedná se tak o další z řady manipulací, které mají vyvolat nenávist vůči všem muslimům.

Během jakéhokoli živého facebookového vysílání používají lidé k vyjádření svých pocitů tzv. emotikony. Někteří si interpretovali použití smajlíků tak, že diváci – dokonce celý „muslimský svět“ –  se smáli útokům, při kterých umřeli čtyři lidé včetně útočníka.

“Není jasné, zda screenshot je reálný, ale je možné se podívat na počet reakcí u videa na Facebooku. Je jasně vidět, že jen malá část diváků k videu umístila smějící se emotikonu,” uvedl server BuzzFeedNews v článku o dezinformacích, které se objevily těsně po útoku v Londýně.

Podle televize Al Jazeera je interpretace, že muslimové mají z útoku radost, lživá a dokazuje to i počet jednotlivých reakcí na živé vysílání.

Na živé vysílání arabské televize bylo okolo 5 200 reakcí. „Smajlíci“ nebo „srdíčka“ byly použity 280krát. “Podobný poměr těchto emotikonů se objevil na středečním facebookovém vysílání z Wesminstru stanicemi BBC, Sky News a CNN. Průměrný poměr je okolo 5 procent. Jen jeden člověk může zaplavit živé vysílání emotikony, čímž se může zdát, že velký počet lidí reaguje na to, co se zrovna vysílá,” okomentovala manipulaci šířící se sociálními sítěmi televize Al JAzeera.

Neexistuje přitom žádný způsob, jak ověřit, co uživatel použitím emotikonu měl vlastně na mysli. „Like“ může znamenat hodně věcí. Navíc odhadovat náboženské vyznání diváků je ještě více nepravděpodobné. Tyto údaje nejsou veřejně k dispozici.

“Výrobci falešných zpráv skončí po každé příležitosti šířit pokroucené zprávy – ať už z komerčním, či ideologických důvodů – obzvláště v době, kdy emoce jsou napjaté,” komentuje šíření tohoto hoaxu televize Al Jazeera a dodává: “V tomto případě se pokusili šířit do světa zprávu, že ‘muslimský svět se směje obětem’. Fakta ovšem mluví o opaku.”

 

Al Jazeera Viewers Seem To React With Joy Over London Terror Attack pic.twitter.com/noJXk760ll

— Breaking911 (@Breaking911) 22. března 2017

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon