Maďarští učitelé vyšli do ulic. Jedním z požadavků je i integrace romských studentů, po Orbánovi chtějí omluvu
15. března, který je největším státním svátkem v Maďarsku, vyšly do ulic Budapešti desetitisíce učitelů. Čím dál rezolutněji projevovaným nesouhlasem tak navazují na události posledních několika měsíců a rostoucí nespokojenost s politikou maďarské vlády v oblasti vzdělávání.
Učitelé po vládě požadují omluvu za údajné ponižující zacházení s kantory a zahájení debaty o smysluplné reformě školství. Požadují také větší volnost při výběru učebnic, zmírnění zátěže žáků, iniciativy na integraci znevýhodněných romských studentů a přizpůsobení studijních programů „požadavkům 21. století".
V případě nesplnění těchto požadavků pohrozili hodinovou stávkou 30. března.
Hlavním mluvčím protestu se stal István Pukli, ředitel jednoho z budapešťských gymnázií. Ve své řeči před maďarským parlamentem řekl, že stávky budou stále delší, dokud „tato vláda nepochopí, že nemůže jít proti své zemi".
"V případě, že se předseda vlády Viktor Orbán jako představitel vlády a prezident János Áder jako představitel státu do 23. března 2016 neomluví lidem, ponižovaným a zastrašovaným během uplynulých šesti let (…), vyzveme 30. března k hodinové generální stávce 70 spřízněných organizací, 950 institucí, 35 000 soukromých osob, respektive 67% voličů FIDESZ-u, 75% společnosti. (…), " uvedl Pukli.
Během případné stávky by učitelé vyšli před školní budovy. Pukli vyzval k připojení k protestní akci „každého, komu záleží na budoucnosti jeho dětí". „Život v Maďarsku by se měl na hodinu zastavit," vyzval ředitel gymnázia.
Pukli dále upozornil, že v současné době (od prosince roku 2014) je maďarský zákon upraven tak, aby v rámci vyhlášení stávky nebylo možné přerušit pracovní proces bez předchozího schválení příslušnou pracovní komisí. Každé vyhlášení stávky je bez příslušných opatření posuzováno jako projev občanské neposlušnosti. "S vládou lze tedy výhradně souhlasit," glosoval to Pukli. "A pakliže s ní souhlasíme, k čemu stávka?".
Požadavky pedagogů zformulované ve 12-bodovém manifestu a Pukliho výzvu k omluvě komentoval Viktor Orbán 16. března pro maďarský deník Népsazabadság. "Bral jsem to jako vtip," uvedl. "Celé to znělo velmi komicky."
"Skutečnost, že předseda vlády považuje má slova za komická mě utvrzuje v názoru, že vláda nemá ani nadále pro oblast vzdělávání žádnou strategii, neví, jak reagovat na oprávněné požadavky pedagogů a nemá nejmenší představu, jak by se měla v podobné situaci zachovat," okomentoval Orbánův postoj István Pukli.
Podle agentury AP šlo o největší maďarskou protivládní demonstraci od protestů proti chystanému uvalení daně za užívání internetu v roce 2014.