Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Maďarská vláda sklízí kritiku za vyznamenání osob proslulých protiromskými a protižidovskými výroky

20. března 2013
Čtení na 1 minutu
Nedávno nalezený lísteček přilepený ke štítku univerzitních profesorů na ELTE v Budapešti: "Židi! Univerzita patří nám, ne vám! Zdraví vás maďarští studenti."

Stálé ohlasy vyvolává v médiích státní vyznamenání maďarské vlády, které kromě jiných získalo také několik osob otevřeně hlásajících protiromské a protižidovské výroky. Z rukou premiéra Viktora Orbána jej převzali u příležitosti maďarského státního svátku. O víkendu se k tématu vrátila i agentura AFP s odvoláním na maďarská média.

Kupříkladu prestižní Táncsicsovu cenu získal novinář Ferenc Szanisló z televize Echo, která se pokládá za blízkou Orbánově konzervativní straně Svaz mladých demokratů (Fidesz). Szaniszló proslul antisemitskými a protiromskými výroky, předloni jej dokonce potrestala rada dohlížející média za přirovnání Romů k „opicím".

Zoltán Balog, který se loni stal v Orbánově vládě ministrem národních zdrojů, označil vyznamenání kontroverzního žurnalisty za „politováníhodné". Prý o Szaniszlóvých antisemitských výrocích nevěděl, ale teď už není možnost, jak mu cenu představující jedno z nejvyšších ocenění pro publicisty odebrat. Desítka dalších novinářů, kteří cenu v minulosti dostali, ji teď na protest vrátila.

Maďarský premiér také vyznamenal řádem za zásluhy archeologa Kornéla Bakaye, známého antisemitskou tezí o židech jako organizátorech středověkého obchodu s otroky.

A také zpěváka rockové skupiny Kárpátia Jánose Petráse. Petrásova kapela je považovaná za blízkou krajně pravicové straně Jobbik, v minulosti se účastnila pochodu polovojenského uskupení Maďarská národní garda, které bylo posléze zakázáno jako extrémistická organizace. Skupina v textech svých písní otevřeně vyzývá k velkým změnám maďarských hranic.

Orbánovi odpůrci považují vyznamenání za známku premiérova sbližování s maďarskou krajní pravicí. Strana Jobbik ve volbách v dubnu 2010 získala 17 procent hlasů a v parlamentu má čtyřicítku poslanců. Podle posledních průzkumů se Orbánův Fidesz těší podpoře dvou pětin Maďarů, další pětinu oslovuje Jobbik. Rozdrobená demokratická opozice by nezískala ani třetinu hlasů: 17 procent by hlasovalo pro socialisty a 15 procent pro koalici Spolu 2014 expremiéra Gordona Bajnaie.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon