Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Krajní pravice v Německu posiluje. AfD je nejsilnější stranou, zároveň je sledována tajnými službami kvůli podezření z extremismu

12. dubna 2025
Čtení na 1 minutu
Alternativa pro Německo (ILUSTRAČNÍ FOTO: Wikimedia Commons, Rufus46)
Alternativa pro Německo (ILUSTRAČNÍ FOTO: Wikimedia Commons, Rufus46)
Alternativa pro Německo (AfD) se v průzkumu veřejného mínění poprvé stala nejsilnější politickou stranou v Německu. Podle zveřejněné sondáže agentury Ipsos by ve volbách získala 25 procent hlasů. Konzervativní unie CDU/CSU, která vyhrála únorové předčasné parlamentní volby, by získala 24 procent. AfD je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu, ostatní parlamentní strany s ní odmítají spolupracovat.

Podpora AfD v průzkumech v posledních dnech rostla, v sondáži zveřejněné v sobotu agenturou INSA poprvé dosáhla stejného výsledku jako CDU/CSU. Obě uskupení měla 24 procent. Ve zveřejněném průzkumu agentury Ipsos AfD poprvé konzervativce překonala, a to o procentní bod. V únorových předčasných volbách do Spolkového sněmu zvítězila CDU/CSU předáka Friedricha Merze s 28,5 procenta hlasů, AfD skončila druhá s 20,8 procenta.

Podle průzkumu agentury Ipsos vzrostla výrazně podpora také postkomunistické straně Levice, která by nyní dostala 11 procent hlasů. V únorových volbách dosáhla na 8,8 procenta, ještě loni na podzim se přitom očekávalo, že ze sněmu vypadne. Také strana Zelených by dostala podle průzkumu 11 procent, což je zhruba stejně jako ve volbách, kde získala 11,6 procenta. Podpora sociální demokracie (SPD) dál klesla a je na 15 procentech. V hlasování na konci února strana dostala 16,4 procenta, a dosáhla tak nejhoršího výsledku v poválečných dějinách.

CDU/CSU a SPD nyní jednají o složení koaliční vlády, podle německých médií by mohly dosažení dohody oznámit ještě dnes. AfD by se pak v nynějším Spolkovém sněmu stala nejsilnější opoziční stranou. Na celoněmecké úrovni je strana kvůli podezření z krajně pravicového extremismu v hledáčku Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), tedy německé obdoby kontrarozvědky. Ve třech spolkových zemích na východě – v Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku – ji místní tajné služby vedou dokonce jako prokazatelně krajně pravicovou. V dalších šesti spolkových zemích je z krajně pravicových aktivit podezřelá.

Průzkumy veřejného mínění odráží aktuální náladu ve společnosti, agentura Ipsos aktuální sondáž provedla mezi 4. a 5. dubnem na vzorku tisíce lidí. Řádný termín voleb v Německu je až v roce 2029.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon