Kotlebovi ze slovenské neonacistické strany hrozí vězení za vyobrazení nacistických symbolů na šecích
Marian Kotleba, předseda slovenské neonacistické, pravicové a extremistické strany Ľudová strana Naše Slovensko čelí obžalobě
u soudu. Důvodem jsou šeky s neonacistickou symbolikou, které odevzdal v roce 2017 třem rodinám v Banské Bystrici. Za to mu hrozí trest vězení od 6 měsíců až
do tří let. Případem se bude zabývat specializovaný trestní soud.
Kotleba je obviněn z přečinu projevu sympatie k hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod. Poukázal na to prokurátor podávající obžalobu, která poukazuje na nacistickou symboliku sumy 1.488 eur, která se objevuje na šecích.
“V Banské Bystrici v roce 2017 v prostorách auly školy odevzdal před téměř 400 pozvanými hosty třem zúčastněným rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků, každý na sumu 1.488 eur, přičemž číslo 14 88 je notoricky známe a používané v symbolech extrémistů a je spojením čísel 14 a 88, čím veřejným použitím (neo)nacistické, resp. extrémistické symboliky čísel projevil sympatie k rasistické a nacistické ideologii, která směruje k potlačeni základních práv a svobod osob a které hlásá rasovou, etnickou nenávist,“ uvedla pro server
Pravda.ck mluvčí Úřadu speciální prokuratury Jana Tökölyová.
Suma 1488 eur vyobrazena na šeku ukazuje číslovku 14, která symbolizuje 14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu a jeho heslo: “Musíme zabezpečit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí”. Význam číslovky 88 je známá zkratka HH. Písměno H je 8. v abecedě, představuje tak zkrácený tvar nacistického pozdravu “Heil Hitler”.
Historik a ředitel Muzea Slovenského Národního Povstání Stanislav Mičev řekl, že o nacistické symbolice sumy na šecích neexistují žádné pochybnosti. “Je to celkem jednoznačné, každý ví, co znamená 1488. Tyto symboly se používají mezinárodně spousty let. Nemůžou se vymlouvat, že to není úmyslné,” podtrhl historik.
Podle něj představitelé Kotlebovi politické strany dlouhodobě používají tuto symboliku. Naposledy extremistická strana chtěla promítat amatérský film oslavující fašistický Slovenský stát v kině v Popradu. Promítání bylo ale zrušené
a zabývá se jím policie.
“Film chtěli promítat 8. srpna. Můžou se vymlouvat, jak chtějí. I ten jejich dvojramenný kříž. To, že má dvě ramena, to nebyla náhoda, ale záměr. Ať mi nikdo neříká, že nevěděli, že je to znak Hlinkovy gardy. Věděli to, akorát změnili barvy. To jsou jednoznačné záměry, není o čem diskutovat. Potřebují oslovit své neonacistické voliče, tak je oslovují tímto způsobem,“ dodal Mičev.
Kotleba nepředal finanční částku šekem s takovou symbolikou poprvé. Učinil tak i v roce 2015 a 2013. Zároveň není první kdo čelí obžalobě z jeho politické strany. Specializovaný trestní soud v dubnu uznal Milana Mazureka vinným z hanobením rasy, národa a přesvědčení. Rasisticky hanobil Romy v rádiu. Mazurek během soudního procesu zpochybňoval soudního znalce jen kvůli tomu, že znalec byl podle něj Žid. Mazurekovi byla soudem uložena pokuta 5.000 eur ale z důvodu odvolání trest není ještě právoplatný.
Slovenský expert na extremismus a boj proti propagandě Daniel Milo poznamenává, že situace s postihováním trestních činů extremismu se za poslední roky na Slovensku zlepšuje, ale tresty jsou dost nízké.