Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Kotleba šíří smyšlenky o pokusu o znásilnění ve vlaku. Vyvrátila je železnice i policie

16. února 2017
Čtení na 2 minuty
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Předseda slovenské fašistické Ľudové strany Naše Slovensko (LSNS) a župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba na úterní tiskové koferenci oznámil, že v jednom z vlaků projíždějících v předchozích dnech přes území Slovenska došlo k pokusu o znásilnění 16ti leté dívky. Policie i železnice však jeho verzi popřela. Informoval o tom server dennikn.sk. Podle něj chtěl Kotleba případem ospravedlnit přítomnost jeho hlídek ve vlacích.

Kotleba řekl, že v pondělí 13.2. došlo v mezinárodním rychlíku EC 172 Hungaria na lince Budapešť – Praha ke skupinovému pokusu o znásilnění 16 ti leté dívky. „Vlaková četa následně vlak zastavila ve stanici Nové Zámky a přivolala policejní hlídku. Přestože je policejní stanice v Nových Zámcích vzdálená od zastávky vlaku jen 1,7 kilometrů, přijela policejní hlídka až za 20 minut. Kdyby se napadené děvče spoléhalo na policisty, tak už je dávno znásilněné skupinou asociálů,“ uvedl.

Nitranská policie pro Rozhlas a televizi Slovenska však vysvětlila, že o žádný pokus o znásilnění nešlo. Žena podle ní uvedla, že se dívky někdo dotkl, když spala, nešlo však o dotyky sexuálního charakteru. Dívka se podle policie lekla a vyhledala pomoc vlakové čety. Nešlo však o četu Kotlebovců, ale o běžný vlakový personál.

Nepravdivost Kotlebova prohlášení potvrdila i Železniční společnost Slovensko, podle které se dívky zřejmě dotkl někdo z organizované skupinky, která se zaměřuje na železniční krádeže. Po muži policie pátrá.

Ve svém vyjádření Kotleba také uvedl, že o den dříve se v jiném mezinárodním rychlíku odehrál i incident, při kterém byli okradeni rovněž „skupinou asociálů“ cizí státní příslušníci, přičemž policie prý na tuto událost adekvátně nezareagovala.

Podle informací slovenského Veřejnoprávního telerozhlasu je však i tato informace nepravdivá. Skupina korejských turistů si batoh, který postrádala, ve vlaku sama zapomněla. Průvodce, který ji našel, ji turistům později vrátil.

Sám Kotleba se netají tím, že hlídky jsou prvním krokem domobrany. Proti jejich přítomnosti ve vlakových spojích se slovenské státní železnice vymezily. Vznikl kvůli nim i nový přepravní řád, který zakázal ve vagonech provádět politickou agitaci. Na podzim loňského roku slovenský parlament schválil novelu zákona o drahách, na základě které může od února 2017 dohlížet na veřejný pořádek ve vlacích a na nádražích pouze policie a osoba určená dopravcem.

Poslanec opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič však tento zákon považuje za bezzubý – pokud se totiž budou nacionalistické hlídky tvářit jako běžní cestující, naplní tím literu zákona a z vlaků je nikdo nedostane. „Kotlebovi stačí, aby řekli, že nejsou hlídka a nikdo s nimi nic nezmůže. Pokud totiž zasáhnou jako občané, nic neporuší,“ řekl. Lidem, kteří těmito vlaky cestují a mají oprávněný strach o svoji bezpečnost, ani těm, kteří nechtějí být pod dohledem Kotlebovců, tak zákon podle něj vůbec nepomohl.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon