Kiska vyznamenal 20 osobností, mezi nimi Hivešovou-Šilanovou a Kocába
Dlouholetá šéfredaktorka novin Romano nevo l´il Daniela Hivešová-Šilanová, hudebník Michael Kocáb a režisér Juraj Herz si včera na Slovensku převzali vysoká státní vyznamenání. Byli mezi 20 osobnostmi, které na slavnostním ceremoniálu na Bratislavském hradě vyznamenal slovenský prezident Andrej Kiska.
“Vaše práce, výsledky, činy jsou výjimečným příspěvkem k rozvoji naší země. Jste pro nás ostatní inspirací a pravým důvodem, že můžeme být na Slovenskou republiku hrdí,” řekl v projevu Kiska, který vyznamenání předal u příležitosti výročí vzniku samostatného Slovenska.
Hivešová-Šilanová kromě šéfredaktorky romských novin byla také spisovatelkou a založila romské divadlo Divadielko cigánskej poézie, hudby a tanca. Spolu s psaním knih se tedy věnovala nejvíce Romům. Za svou práci byla v roce 2005 nominována také na Nobelovu cenu. Cenu Pribinův kříž II. stupně jí prezident Kiska udělil za „mimořádné zásluhy o kulturní rozvoj Slovenska v oblasti publicistiky a divadelního umění“. Je to také symbolické gesto za její celoživotní úsilí za práva Romů. Hivešové-Šilanové udělil vyznamenání prezident Kiska in memoriam, protože zemřela v roce 2008 ve věku 56 let. Jedná se již o druhé ocenění, které Hivešová-Šilanová získala od slovenského prezidenta, v roce 2002 dostala medaili od Rudolfa Schustera za boj proti rasizmu.
Řád Bílého dvojkříže II. třídy, který lze na Slovensku udělit cizincům, dostal dále Kocáb, a to za zásluhy o rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem. Bývalý politik Kocáb na začátku 90. let stál v čele parlamentní komise, která dohlížela na stažení sovětských okupačních vojsk z Československa.
Stejné vyznamenání jako Kocáb si za dlouhodobé zásluhy v oblasti kultury převzal režisér, scénárista a herec Herz, jenž se řadí k české nové vlně 60. let. Mezi nejznámější filmy rodáka ze slovenského města Kežmarok patří na Oscara navržený snímek Spalovač mrtvol, televizní film Sladké hry minulého léta, za který získal Zlatou nymfu a Grand Prix na mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu, či drama Petrolejové lampy.
Ocenění se dostalo rovněž herci Martinu Hubovi, který si zahrál například ve snímku Kawasakiho růže, a dále hlavnímu organizátorovi největšího slovenského hudebního festivalu Pohoda Michalu Kaščákovi. Kromě nich vysoká státní vyznamenání hlava slovenského státu udělila právníkům, historikům či vědcům. Kiska také ocenil in memoriam Jána Langoše, jenž byl kromě jiného československým ministrem vnitra, a rovněž in memoriam jednoho z nejdéle vězněných odpůrců komunistického režimu v Československu Dobroslava Pustaje.