Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Katolický biskup, jenž popíral holocaust, byl vyloučen z tradicionalistického Bratrstva svatého Pia X.

24. října 2012
Čtení na 1 minutu
Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví (FOTO: TOP 09)

Kontroverzní katolický biskup Richard Williamson byl vyloučen z Bratrstva svatého Pia X., které sdružuje katolické tradicionalisty. Oznámilo to dnes podle zahraničních agentur sídlo bratrstva ve Švýcarsku. V roce 2010 byl Brit Williamson odsouzen za popírání holokaustu, ale papež Benedikt XVI. přes následné tlaky neustoupil od zrušení Williamsonovy exkomunikace, o které rozhodl krátce před biskupovým skandálem kolem holokaustu.

Bratrstvo založil v roce 1970 již zesnulý francouzský arcibiskup Marcel Lefebvre. Společenství zastává silně tradicionalistické postoje a odmítá mnohé reformy, jež zavedl druhý vatikánský koncil (1962 až 1965) s cílem církev modernizovat. Rozpory vládnou například v otázkách liturgie, vztahů katolické církve s dalšími křesťany i s jinými náboženstvími a v pohledu katolické církve na Židy.

"Williamson se v posledních letech vzdálil od vedení Bratrstva svatého Pia X. a odmítal projevovat respekt a poslušnost, která jeho nadřízeným přísluší. Nakonec byl vyloučen. Je to bolestivé rozhodnutí, které s ohledem na zájmy bratrstva je ale nezbytné," uvedlo bratrstvo v prohlášení k vyloučení 72letého Williamsona.

V

atikán s bratrstvem v roce 2009 obnovil rozhovory, které mají za cíl členy bratrstva znovu zapojit do života církve. Stalo se tak krátce poté, co papež Benedikt XVI. zrušil exkomunikaci Williamsona a tří dalších tradicionalistických biskupů, za což se na jeho hlavu snesla tvrdá kritika.

Soud v bavorské Řezně uložil v dubnu 2010 Williamsovi pokutu 10.000 eur (zhruba 249.000 korun) za to, že v rozhovoru pro švédskou televizi rok předtím prohlásil, že plynové komory neexistovaly a že v nacistických koncentračních táborech zahynulo 200.000 až 300.000 Židů, nikoli oficiálně uváděných šest milionů. Popírání holokaustu je v Německu trestné a Williamsonovi za jeho slova hrozilo až pět let vězení. Soud ale nakonec s odvoláním na jisté procedurální chyby v procesu rozsudek zcela zrušil.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon