Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Kumar Vishwanathan: Setkání Evropské platformy pro začleňování Romů bylo přelomové

26. března 2012
Čtení na 2 minuty

V Bruselu proběhlo 21. a 22.března mimořádné setkání Evropské platformy pro začleňování Romů, které pořádala Evropská komise. Setkání mělo poskytnout prostor pro vyjádření názorů, zkušeností i příkladů dobré praxe spojených s národními strategiemi integrace Romů. Vystoupili také europoslanec
Richard Falbr (ČSSD) a Kumar Vishwanathan, předseda ostravského občanského sdružení Vzájemné soužití.

Jasným předpokladem úspěchu je požadavek Evropské komise, aby členské státy nejprve zajistily nediskriminační přístup vůči Romům a aby se s Romy jednalo jako s kterýmkoli jiným občanem EU. “Je potřeba do diskuse o tom, jak zlepšit život Romů v EU zapojit Romy samotné, protože ti nejlépe vědí, co jim, jako mnohdy diskriminované menšině, vadí,” uvedl Falbr.

Proto se také kriticky vyjádřil ke skutečnosti, že ve všech pěti panelech nevystoupil s výjimkou romské poslankyně Livie Jaroka ani jeden Rom, a tak Romům nebyla dána příležitost vyjádřit se k tomu, co si vůbec o krocích Evropské komise a o vlivu na chování členských zemí v otázce romské inkluze myslí.

Jedním ze zástupců neziskového sektoru, kteří měli možnost na setkání vystoupit s příklady dobré praxe a zapojit se do diskuze ohledně transparentního čerpání evropských strukturálních fondů, byl také sociální pracovník a pedagog Kumar Vishwanathan. “Setkání na půdě Evropské komise považuji za přelomové a symbolické. Myslím, že EU tímto krokem dala najevo, že řešení situace Romů v Evropě považuje za jednu z politických priorit,” popsal své dojmy Kumar Vishwanathan. Zároveň zdůraznil, že podmínkou smysluplnosti národních strategií integrace Romů je intenzivní spolupráce vlády a nevládních organizací s nižšími stupni veřejné správy, které jsou také nejblíže občanům.

Evropská platforma pro začleňování Romů vznikla v prosinci roku 2008 za účelem podpory politik pro začleňování Romů a koordinace kroků všech zúčastněných stran: orgánů Evropské unie, vlád členských států, mezinárodních organizací, odborníků a představitelů romské občanské společnosti. Hlavním cílem
platformy je výměna dobré praxe a zkušeností, osvědčených postupů a diskuze o přístupech mezi členskými státy.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon