Ještě více nenávisti? Záchrana TikToku v USA? Elon Musk by mohl převzít jeho provoz, Čína tlačí na odklad zákona
Čínští představitelé posuzují potenciální možnost, že pokud ve Spojených státech nebude odložena platnost zákona zakazujícího činnost sociální sítě TikTok, mohl by její provoz v USA převzít Elon Musk. Informovala o tom tento týden agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené s touto záležitostí.
Kontroverzním zákonem, který by už od 19. ledna v USA zakázal sociální síť zaměřenou na tvorbu krátkých videí, pokud by ji její čínská mateřská společnost ByteDance neprodala, se v současnosti zabývá americký nejvyšší soud. Peking ovšem podle zdrojů Bloombergu silně preferuje, aby americký TikTok zůstal ve vlastnictví ByteDance, a tlačí na odložení platnosti zákona u amerického nejvyššího soudu.
Podle jednoho ze zvažovaných scénářů by nad americkým TikTokem převzala kontrolu Muskova sociální síť X a provozovala by jej společně, uvedl Bloomberg ve své zprávě. Agentura nicméně dodala, že čínští představitelé zatím nedospěli k žádnému pevnému rozhodnutí a jejich úvahy jsou teprve předběžné. Není přitom jasné, zda je s těmito diskusemi obeznámena samotná společnost ByteDance nebo zda je do nich zapojen samotný Musk či americký TikTok, podotkl Bloomberg. Ani jedna ze stran na žádost agentury o komentář nereagovala.
Elon Musk Twitter koupil v roce 2022. Přejmenoval ho na X a propustil většinu zaměstnanců a výrazně omezil moderaci obsahu, kvůli čemuž se stal terčem kritiky ze strany Evropské komise, podle níž se na platformě nezřídka objevují nenávistné příspěvky.
Podle dnes již bývalé místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové americký podnikatel Elon Musk není schopen rozlišovat mezi dobrem a zlem a je propagátorem zla. „Digitální platformy ve špatných rukou mě opravdu děsí,“ řekla dříve také Jourová, podle níž velké technologické společnosti mají obrovskou moc.
Soudci amerického nejvyššího soudu se minulý týden při projednávání argumentů v rámci stížnosti TikToku proti uvedenému zákonu podle agentur spíše přiklonili k zachování jeho platnosti, když hrozba pro národní bezpečnost, kterou představují vazby společnosti na Čínu, převažuje nad obavami z omezování svobody projevu TikToku nebo jeho 170 milionů uživatelů ve Spojených státech.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump koncem loňského roku vyzval Nejvyšší soud k pozastavení zákona o zákazu sítě TikTok. Soud se však podle médií minulý týden při projednávání argumentů v rámci stížnosti TikToku proti zákonu přikláněl spíše k zachování jeho platnosti.
Trump ve stanovisku předloženém soudu uvedl, že soudci by mu měli poskytnout čas, aby po svém nástupu do funkce nalezl “politické řešení” sporu. Dodal, že má “skvělé zkušenosti s uzavíráním dohod, mandát od voličů a politickou vůli k dojednání řešení, které by platformu zachránilo a zároveň řešilo obavy o národní bezpečnost vyjádřené vládou”. Trump se prezidentského úřadu ujme 20. ledna.
Vysoce postavení čínští představitelé tak již začali diskutovat o záložních plánech pro TikTok, a to i v rámci rozsáhlé diskuse o budoucí spolupráci s administrativou Donalda Trumpa, uvedly z zdroje Bloombergu pod podmínkou zachování anonymity. Potenciální prestižní dohoda s jedním z Trumpových nejbližších spojenců je podle nich pro čínskou vládu – která má na rozhodování o prodeji TikToku vliv – do značné míry lákavá. Musk přispěl na kampaň za Trumpovo znovuzvolení více než 250 miliony dolary a po jeho nástupu do funkce 20. ledna má stanout v čele nově ustaveného úřadu pro zlepšování efektivity vlády.
TikTok se podle zdrojů Reuters připravuje na nedělní ukončení provozu v USA
TikTok se mezitím připravuje na to, že od neděle ukončí provoz své aplikace pro uživatele ve Spojených státech.
Podle zdrojů plán sítě TikTok předpokládá, že uživatelé v USA snažící se otevřít aplikaci budou přesměrováni na internetové stránky obsahující informace o zákazu. Zdroje rovněž uvedly, že uživatelé dostanou možnost stáhnout si z aplikace všechna svá data. V případě, že zákaz bude později zvrácen, bude síť TikTok podle jednoho ze zdrojů schopna v relativně krátké době služby pro uživatele v USA obnovit, napsala agentura Reuters.
FT: Konkurenční platformy mohou v případě zákazu TikToku navýšit příjmy
Možný zákaz TikToku přináší příležitost pro konkurenční platformy, jako jsou Instagram, Facebook, YouTube nebo Snapchat, aby zvýšily příjmy z reklamy převzetím části uživatelů TikToku. Upozornil na to server Financial Times (FT). Ten zároveň připomněl, že nahradit platformu bude pro konkurenci obtížné.
Společnosti jako Meta a Snap se na konec TikToku již připravují, například uvedením podobných formátů a investicemi do infrastruktury, aby zvládly očekávaný nárůst provozu, uvedl FT. “Meta a YouTube čelí zátěžovému testu, na který nemusí být připraveny. Reels postrádá sofistikovanost doporučovacích algoritmů TikToku, které jsou v oboru ekvivalentem raketového paliva, zatímco YouTube Shorts ještě nezvládly monetizaci tvůrců,” poznamenal James Kirkham z digitální agentury Iconic.
Podle odhadů analytické skupiny eMarketer by 22,4 procenta reklamních příjmů TikToku mohlo přejít na Instagram a 17,1 procenta na Facebook. YouTube by se svým formátem Shorts mohl získat až 10,7 procenta přerozdělených prostředků, což by mohlo znamenat nárůst jeho příjmů až o 750 milionů dolarů (18,4 miliardy Kč).
Díky podobnému složení uživatelské základny, která se rekrutuje zejména z mladších ročníků, podle FT očekává nárůst příjmu společnost Snap provozující aplikaci Snapchat. TikTok za globální pandemie covidu-19 získal silnou pozici v generaci Z, která jej preferuje před tradičními reklamními médii, jako je televize. Tato dominance pomohla TikToku dosáhnout v USA v roce 2023 rekordního obratu 16 miliard dolarů (392 miliard Kč).
Kvůli nespokojenosti s konvenčními alternativami TikToku zaznamenala v posledních dnech v USA nárůst popularity čínská sociální síť Xiaohongshu (v překladu Rudá knížka), známá v USA také jako RedNote. Platforma připomínající Instagram se dostala na vrchol žebříčků stahování na iPhonech v USA, ačkoliv se primárně zaměřuje na čínský trh.
Americký zájem o aplikaci, která je populární zejména mezi mladými čínskými ženami díky obsahu zaměřenému na cestování, krásu a módu, sice podle FT ukazuje na potenciál globální expanze, ale není jasné, zda o takovou cestu společnost stojí.
Washington dal TikToku loni v dubnu čas do 19. ledna, aby ukončil vazby na ByteDance. Pokud na tento požadavek nepřistoupí, americká vláda může platformu zakázat. Zákon označují za problematický někteří prominentní experti na svobodu slova v USA, vystupuje proti němu také Americká unie občanských práv (ACLU). Americká vláda a zákonodárci však argumentují tím, že TikTok pod hlavičkou ByteDance představuje bezpečnostní riziko a může sloužit čínským zájmům. Americké úřady nicméně veřejně nepředložily důkazy o tom, že by čínský stát tímto způsobem špehoval Američany nebo zasahoval do způsobu, jakým platforma předkládá uživatelům obsah.